Polskie Radio
Section05
plakat

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Dwójka plakat KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk

"W Polsce na przełomie XVI i XVII wieku działały jedne z najlepszych drukarni w Europie"

- Tradycja pewnej komercji plakatowej jest w Polsce od dawna. Jan Wdowiszewski w końcu XIX wieku założył w Krakowie jedną z największych kolekcji plakatu światowego. Uważał, że w latach 80. i 90. XIX wieku w tej dziedzinie już wszystko wymyślono - mówiła na antenie Dwójki Dorota Folga-Januszewska, autorka albumu "Oto sztuka polskiego plakatu".
Zobacz więcej na temat:  plakat Dwójka Maria Czok

"Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Wilanów wystawa plakat Marta Piasecka

Miejsca czarowne. Wystawa plakatów Ryszarda Kai

„Mimo że są to plakaty kwalifikowane jako plakaty turystyczne, to prawie nie ma na nich spektakularnych zabytków, jest za to moje o kraju gawędzenie, o jego kulturze, sztuce, języku, o tym, co lubię, o tradycji, czasami uroczej, a czasami zabawnej, o zwyczajach, miejscach czarownych, niekiedy mało znanych bez zbędnego upiększania”, powiedział Ryszard Kaja – malarz, scenograf, ilustrator, autor serii plakatów „Polska”, która jest obecnie prezentowana w warszawskim Muzeum Plakatu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa plakat Tatarzy Kurpie

W CSW w Toruniu wystartował Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej Plaster

Już po raz 12. święto grafiki projektowej odbywa się w Toruniu. - W tym roku skupiliśmy się na intensywności i różnorodności, jaką ma polski design - mówi kurator Festiwalu Krzysztof Białowicz. - Pokazujemy przeróżne realizacje: plakaty, logo, identyfikacje wizualne, ilustracje - wszystko w jednym miejscu na trzech wystawach.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Kamil Jasieński grafika plakat

Akcja plakatowa wspierająca życie. "Jest dużo Polek, które nie zgadzają się ze Strajkiem kobiet"

- W gazecie tłumaczyłam dlaczego strajk kobiet nie jest strajkiem wszystkich kobiet, jak chciałby być postrzegany. Jest masa Polek, które nie zgadzają się z postulatami strajku kobiet i nie podzielają tych wartości - powiedziała o proporcjach dotyczących zwolenników i przeciwników aborcji w kontekście plakatowej akcji wspierającej życie Dorota Łosiewicz, publicystka. W "Arii czy Barbarii" wzięli udział także Krystyna Gorgolewska i Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  aborcja rodzina dzieci plakat