"Opowieść wigilijna" Karola Dickensa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 23:00
Zapraszamy do wysłuchania adaptacji słynnego wiktoriańskiego moralitetu w Dwójce w piątkową noc o 22:00.

"Opowieść Wigilijna. Gwiazdkowa opowieść o duchach" to słynne dzieło Karola Dickensa z 1843 roku. Postać liczykrupy i odludka o zakamieniałym sercu – Ebenezera Scroodge'a – stała się w języku angielskim synonimem skąpca. Opowieść o duchach Poprzednich, Obecnych i Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia weszła do kanonu literatury światowej.

Scroodge – bogacz i dusigrosz, odmawiający radości i wytchnienia wszystkim wokół nie wyłączając siebie samego – nie zawsze był taki. W młodości był otwarty i szczodry, lecz to się zmieniło po śmierci jego ukochanej siostry, która się nim opiekowała. Pod wpływem przestrogi ducha zmarłego wspólnika w interesach i wobec kolejnych, coraz bardziej przerażających wizji (ostatnia zjawa, niema postać odziana w czerń doprowadza bohatera na skraj obłędu) Scroodge odmienia swoje życie, a dzięki zgromadzonemu bogactwu i odnalezionej serdeczności – również życie swego otoczenia: rodziny i współpracowników.

Moralitet? Wiktoriańskie bajki? Może – lecz wytrzymały one próbę czasu i pozostają aktualne i poruszające również dzisiaj.

Karol Dickens "Opowieść wigilijna", adaptacja Marii Ciunelis, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko, reżyseria Waldemara Modestowicza. Obsada: Jarosław Gajewski, Wiesław Michnikowski, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Pszoniak, Damian Damięcki, Marcin Troński, Łukasz Lewandowski, Marcin Przybylski.

23 grudnia (piątek), godz. 22:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak