Polskie Radio
Section05
jarosław gajewski

"Nasze widowisko pozostaje misterium". Jarosław Gajewski o nowym spektaklu

Premiera "Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" to dobra okazja do rozmowy o staropolskim języku, dramacie, misteriach i o poszukiwaniu głębokich sensów na teatralnej scenie. - Staramy się, żeby sfera teatralna, czyli de facto sfera widowiskowa była atrakcyjna i pomagała widzowi przekroczyć to, co widać i wejść w to, czego nie widać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Lublin spektakl TEATR Martyna Podolska

Teatr Osterwy i Gardzienice wspólnie wystawiają XVI-wieczne misterium

- Spotkanie dwóch zespołów, nadzwyczajna synergia, zderzenie muzyki komponowanej i zabytków muzycznych odtwarzanych na instrumentach rekonstruowanych - to tworzywo spektaklu, to przestrzeń, w której rodzi się nasze przedstawienie – mówił w Dwójce reżyser Jarosław Gajewski o inscenizacji pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Premiera 9 kwietnia w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Wielkanoc Dwójka Paweł Siwek TEATR spektakl Kazimierz Dejmek Lublin KULTURA

Jarosław Gajewski: czasami trzeba nabrać dystansu do siebie

Boże Narodzenie w sztuce i kulturze, a konkretnie – w teatrze. To tym razem Redbad poniekąd wraca do korzeni i swoich, i wiary. Czy Boże Narodzenie jest wciąż atrakcyjnym tematem dla twórców? Czy z tematu, który zna każdy, da się stworzyć coś ciekawego, a przede wszystkim nowego? O tym m.in. mówił dzisiejszy gość "Trzech gramów Redbada": aktor, reżyser i pasjonat języka staropolskiego Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR jarosław gajewski Redbad Klynstra aktorstwo Trójka

Wielki Splendor 2021. J. Gajewski i W. Press gośćmi Trójki

Wielki Splendor to najważniejsze nagrody Teatru Polskiego Radia, od 1988 roku przyznawane wybitnym twórcom słuchowisk radiowych. Tegorocznych laureatów poznaliśmy w poniedziałek 6 grudnia. Wielki Splendor 2021 trafił w ręce Jarosława Gajewskiego – aktora, reżysera i pedagoga. Specjalną nagrodę, czyli Honorowego Wielkiego Splendora, otrzymał zaś aktor teatrów warszawskich Włodzimierz Press. Obydwaj artyści byli gośćmi Trójki w audycji "Trójka przed południem".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA Splendory 2021 TEATR Teatr Polskiego Radia jarosław gajewski

Wielki Splendor. Laureat Jarosław Gajewski i Teatr Wyobraźni [ZOBACZ WIDEO]

- Nasza codzienna droga dokonuje się pod górę, pod wiatr, czasem w mróz i raczej ranimy sobie nogi, niż mamy pewny krok. I nagle taka nagroda mówi: tak, to jest dobra droga, dobrze pan idzie, proszę dalej! - opowiadał w Dwójce Jarosław Gajewski, do którego rąk trafił Wielki Splendor, wyróżnienie przyznawane przez Teatr Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Wielki Splendor Teatr Polskiego Radia aktor aktorzy aktorstwo jarosław gajewski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KULTURA

Prof. Jarosław Gajewski: każde słuchowisko jest edukacyjną przygodą

W Zamościu trwa święto twórczości teatralnej radiowej i telewizyjnej "Dwa Teatry", w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. W "Kulturalnej Jedynce" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Gajewskim o dwudziestej, jubileuszowej edycji festiwalu oraz o magii radiowych słuchowisk. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy słuchowisko Dwa Teatry 2021 jarosław gajewski Cyprian Kamil Norwid rocznica

"Wszyscy go kochali". Artyści wspominają Wiesława Gołasa

- W środowisku słynął z tego, że potrafił zagrać wszystko, tryskał inwencją, uwielbiał pracować. Dar wyrażania siebie, różnych rzeczy, które są poza człowiekiem, były jego udziałem  - tak na antenie Dwójki Wiesława Gołasa wspominał aktor Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas odeszli 2021 Jakub Kukla Maja Komorowska Jarosław Kilian jarosław gajewski Dwójka Teresa Lipowska Anna Seniuk emilia krakowska Tomasz Mościcki

"Eugenia Herman była wielką i niedocenioną aktorką"

- Była atrakcyjną kobietą o regularnych rysach twarzy. Kiedy pojawiała się na scenie, od razu przykuwała wzrok. Te dobre warunki sceniczne z biegiem lat wcale się nie zmieniały, pięknie ogrywała kostium i nosiła kapelusze - tak o zmarłej niedawno aktorce Eugenii Herman mówiła na antenie Dwójki teatrolog, prof. Barbara Osterloff.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Monika Pilch Barbara Osterloff jarosław gajewski Dwójka odeszli 2021

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

W serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło – "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook KULTURA książki literatura Audiobook Trójka Bolesław Prus jarosław gajewski