Polskie Radio
Section05
bajki

Porsche i Pixar łączą siły. Powstanie wyjątkowy samochód inspirowany filmem "Auta"!

"Auta" to jedna z najpopularniejszych animacji ostatnich lat. Doczekała się kilku części, a świat rozkochał się w uczłowieczonych samochodach. Bajka staje się rzeczywistością! Niebawem na ulice wyjedzie maszyna inspirowana bajką Disney'a!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód porsche bajki bajka Niemcy Stany Zjednoczone ŚWIAT animacja FILM kolekcjonowanie

W XXI wieku opowiadacze mają się dobrze. Lubimy słuchać opowieści

Długie zimowe wieczory były kiedyś znakomitym tłem do rodzinnych i sąsiedzkich tzw. posiadów, czyli spotkań, podczas których słuchano opowieści, podań, bajek i legend. Czy w XXI wieku, w erze telewizorów, laptopów i smartfonów, jest jeszcze miejsce na tradycyjne opowiadanie? Dr Agnieszka Aysen-Kaim, opowiadaczka, zapewnia, że tak.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie podróże bajki wystąpienie Joanna Racewicz

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki dla dzieci bajki animacja Miś Bolek i Lolek dzieci dzieciństwo Piła telewizja publiczna telewizja

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych polskich poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

84 lata temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

O leśnym lichu, mądrym Ansie i jego bracie niedźwiedziu

Piękne lasy, bajkowe melodie i... porośnięte futrem potwory z bagien! W najbliższym „Źródełku” zajrzeliśmy na północ Europy, by wraz z Kają Prusinowską wysłuchać pięknej baśni o przyjaźni i poznać estońską zabawę! Brygida Sordyl uczyła Kubę Gołdyna kilku trudnych, gwarowych słów i śpiewała piękne pieśni. Dzięki Kornelce z Akademii Sztuk Dziecięcych znamy już podstawowe różnice między ludowym strojem krakowskim a łowickim!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Estonia bajki