Polskie Radio
Section05
język angielski

Prestiżowy "Międzynarodowy Booker" trafił do bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinowa

The International Booker Prize to przyznawana co roku nagroda dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Jest to zarazem jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Można powiedzieć, że jej przyznanie w 2018 Oldze Tokarczuk (za "Biegunów") w pewnym sensie otworzyło polskiej pisarce drogę do literackiej Nagrody Nobla. Czy tak będzie także w przypadku Georgi Gospodinowa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura tłumaczenie język angielski Olga Tokarczuk Tomasz Miara Trójka

Nauka języka angielskiego. Jak radzą sobie z tym Polacy?

W drugim dniu matur uczniowie przystępują do egzaminów z języka obcego. Najpopularniejszym wyborem wśród młodzieży jest język angielski. Co ciekawe, to także najczęściej wybierany przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Przy tej okazji warto sprawdzić, jak radzimy sobie z językiem angielskim, jak wielu z nas potrafi się nim posługiwać, jak dokształcają się dorośli oraz jak wypadamy na tle innych nacji.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Porębska język angielski języki obce

Matura 2023. Zakończył się egzamin z języka angielskiego

O godz. 9.00 maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. O 14.00 rozpoczną się pisemne egzaminy z innych języków obcych nowożytnych: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i z włoskiego. Jeszcze dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje arkusze dzisiejszego egzaminu z języka angielskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Matura 2023 języki obce język angielski

"To polski, a nie rosyjski powinien być drugim językiem obcym". Premier Ingryda Szimonyte o edukacji na Litwie

W środę premier Litwy Ingryda Szimonyte w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radio Znad Wilii, powiedziała, że jest "zdecydowanie za tym, żeby w szkołach na Litwie było więcej języka polskiego jako obcego". Wyraziła opinię, że język rosyjski mógłby zostać zastąpiony przez polski jako drugi język obcy nauczany w litewskich szkołach.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkolenia językowe język angielski języki obce ŚWIAT Litwa POLSKA

Powrót z emigracji. Jak wybrać szkołę dla dziecka?

Wakacje, zwyczajowy czas odpoczynku dla uczniów, to dla rodziców ostatni moment na wybór szkoły, do której zacznie uczęszczać nasze dziecko po powrocie do Polski. Oferta jest bogata, od szkół publicznych po prywatne, sprofilowane lub z bogatą paletą zajęć pozaszkolnych. „Wyzwaniem pozostaje trafna diagnoza potrzeb naszego dziecka wobec nowej placówki oświatowej” - przyznaje Agnieszka Kowalska, marketing manager Our Kids Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa szkoła szkoła podstawowa edukacja wychowanie dzieci język angielski język ojczysty język polski dzieciństwo dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność Małgorzata Frydrych