Podróż po "Piekle" Dantego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 23:29
W sobotę 14 grudnia w audycji z cyklu "Te wstrętne lektury" porozmawiamy o "Piekle", pierwszej części "Boskiej Komedii" Dantego Alighieri. Zapraszamy, nie tylko młodzież, na spotkanie ze znawcami twórczości włoskiego poety.
Eugne Delacroix, Dante i Wergiliusz w Piekle (1822)
Eugène Delacroix, "Dante i Wergiliusz w Piekle" (1822)Foto: Wikimedia/CC

Kochał się nieszczęśliwie w Beatrycze. Posłował do papieża - jako przedstawiciel Białych, dążących do odnowienia ligi miast gwelfickich - i został przez papieża zatrzymany jako zakładnik. Wprawdzie uniknął przez to zemsty Czarnych, ale jednak skazano go na grzywnę i dwa lata wygnania - a ostatecznie na dożywotnie wygnanie. Powrót do ojczyzny groził mu spaleniem na stosie. Nigdy więc do niej nie wrócił. Cóż to za zły los prześladował Dantego, wizjonera opowiadającego o podróży przez Piekło, Czyściec i Raj?

Zapraszamy - przede wszystkim młodzież. choć nie tylko - na kolejne spotkanie w cyklu "Te wstrętne lektury".

Naszymi gośćmi będą: dr Joanna Pietrzak-Thebault, dr Radosław Rusnak i dr Leonardo Masi. Na spotkanie zaprasza Hanna Maria Giza.

14 grudnia (sobota), godz. 16.00

Zobacz więcej na temat: Dante Alighieri literatura
Czytaj także

Norwid jak gra komputerowa

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 19:00
- Eligiusz Szymanis powiedział kiedyś, że w przyszłości będziemy analizować utwory Norwida tak, jak dziś analizujemy gry komputerowe typu RPG - mówił w Dwójce poeta Karol Samsel, znawca twórczości wielkiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jądro ciemności" – każdy z nas może być potworem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:00
– To moralitet o tym, że sami dla siebie jesteśmy niezwykle nieprzewidywalni. W każdym z nas tkwi zagrożenie bycia Kurtzem – mówił w Dwójce literaturoznawca Karol Samsel o słynnym dziele Josepha Conrada "Jądro ciemności".
rozwiń zwiń