Nierozważna i nieromantyczna

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 23:00
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęcimy Halinie Poświatowskiej, poetce należącej do pokolenia "Współczesności", kobiecie, w której twórczości splatają się ze sobą miłość i śmierć. 9 maja minęła 79. rocznica jej urodzin.
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej Częstochowie
Ławeczka Haliny Poświatowskiej w jej rodzinnej CzęstochowieFoto: Neo[EZN]/Wikimedia/CC

W "Rozmowach po zmroku" będziemy gościć prof. Grażynę Borkowską, autorkę książki "Nierozważna i nieromantyczna. O Halinie Poświatowskiej", Mariolę Pryzwan, autorkę zbioru wspomnień o poetce "Ja minę ty miniesz", oraz Kalinę Błażejowską, autorkę ukazującej się właśnie biografii poetki zatytułowanej "Uparte serce".

Usłyszymy z nagrań archiwalnych wiersze w wykonaniu Haliny Poświatowskiej, a także wspomnienia jej matki i Wisławy Szymborskiej.

Na pytanie tzw. "kwestionariusza Prousta" odpowie tym razem Agnieszka Wolny-Hamkało.

Na audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" zapraszają Dorota Gacek i Andrzej Franaszek.

22 maja (czwartek), godz. 21.30-22.30

mc

Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proste zdania chwytają za gardło. Poezja Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:00
– Z najprostszych, elementarnych, wręcz banalnych zdań i wypowiedzeń poeta budował niezwykle wstrząsające teksty. Niesamowite, skupione, ostre wiersze – mówił w Dwójce Bronisław Maj o zmarłym 24 kwietnia Tadeuszu Różewiczu.
rozwiń zwiń