REKLAMA

XIV Festiwal "Dwa Teatry – Sopot 2014". Nagroda dla radiowej Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 08:00
Grand Prix dla najlepszego słuchowiska przypadła w tym roku "Królowej i Szekspirowi" w reżyserii Janusza Kukuły. Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymał Program 2 Polskiego Radia za różnorodną ofertę programową.
Audio
  • Relacja z festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2014"; rozmowy z Andrzejem Brzoską, Tadeuszem Dąbrowskim, Januszem Kukułą, Dariuszem Błaszczykiem i Anną Seniuk (Dwójka)
Wiktoria Gorodeckaja, zdobywczyni nagrody za drugoplanową rolę kobiecą (rola Andżeliki w Próbie, reż. Edward Wojtaszek)
Wiktoria Gorodeckaja, zdobywczyni nagrody za drugoplanową rolę kobiecą (rola Andżeliki w "Próbie", reż. Edward Wojtaszek)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Jury w składzie: Danuta Stenka – przewodnicząca, Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza, Edward Pałłasz, po wysłuchaniu 21 słuchowisk nominowanych do finału festiwalowego, przyznało Grand Prix dla najlepszego słuchowiska "Królowej i Szekspirowi" według dramatu Esther Vilar (za reżyserię – Janusz Kukuła; za adaptację – Krzysztof Sielicki; za rolę Królowej Elżbiety I – Maria Pakulnis). Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program I Polskiego Radia.

- Jurorów poruszyło, że spektakl w reżyserii Janusza Kukuły to niezwykłe studium umierania jako dzieła sztuki, w którym to, co teatralne, jest najbardziej bolesne, naturalne i ludzkie - wyjaśniał werdykt Tadeusz Dąbrowski. - Dramaturgia w sensie teatralnym i jednostkowy dramat stają się tutaj jednym. To słuchowisko pokazuje, że miarą świadomego człowieczeństwa i kluczem do przekroczenia cielesności jest rozegranie własnej śmierci, umiejętność nadania jej formy.

Juror konkursu podkreślał fantastyczną grę Marii Pakulnis. - Nie ujmując nic towarzyszącym jej aktorom, to słuchowisko można nazwać jej monodramem. Ona jest jego początkiem, końcem i sensem. Ona ciągnie to słuchowisko.

Reżyser "Królowej i Szekspira" Janusz Kukuła opowiadał między innymi, że przy doborze tekstu kieruje się inteligencją pisarza. Szczególnie interesują go utwory podejmujące grę z historią. - To jest bardzo trudne, by napisać dialog z prawdziwymi historycznymi postaciami, który człowieka poruszy. Esther Vilar potrafiła stworzyć taką sytuację dramaturgiczną. We wszystko wierzymy - podkreślał autor zwycięskiego słuchowiska.

Inni nagrodzeni na festiwalu "Dwa Teatry-Sopot 2014" to Dariusz Błaszczyk został uhonorowany za reżyserię słuchowiska "Mistrz Manole", zaś (ex aequo) Marek Kochan ("Trzej panowie jadą autem", reż. Adam Wojtyszko) i Sebastian Majewski ("Nietoty", reż. Jan Klata) zostali nagrodzeni za scenariusz oryginalny.

>>>Dwójka na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2014"<<<
Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Anna Cieślak ("Salome", reż. Dariusz Błaszczyk), natomiast za drugoplanową rolę kobiecą - Wiktoria Gorodeckaja (rola Andżeliki w "Próbie", reż. Edward Wojtaszek)
Oba wyróżnione słuchowiska zostało zgłoszone przez Program II Polskiego Radia.
>>>Zobacz pełną listę nagrodzonych na XIV Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014"<<<

Z kolei za rolę męską nagrodzono Adama Woronowicza ("Andy", reż. Krzysztof Czeczot). Za drugoplanową rolę męską nagrodę otrzymał Łukasz Lewandowski (rola Akwizytora w "Abrakadabrze", reż. Waldemar Modestowicz)
Nagroda za scenariusz będący adaptacją przypadła Janowi Warenyci ("Trylogia. Fuga alla polacca" wg opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego). Jacek Hałas został wyróżniony za muzykę oryginalną w słuchowisku "Mistrz Manole" w reżyserii Dariusza Błaszczyka.
Andrzej Brzoska otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska "Andy" (reż. Krzysztof Czeczot). Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności - Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowisk "Abrakadabra", "Lala", "Ryszard III. Gra o tron", "Upadek z trzepaka".
Honorowa nagroda zespołowa dla Producenta słuchowisk przypadła Programowi 2 Polskiego Radia za różnorodną ofertę programową.

***

Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV otrzymało przedstawienie "Skutki uboczne” Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida.
jp/bch

Czytaj także

Przyszłość festiwalu "Dwa Teatry". Dźwięk słuchowiska musi być jak kino

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 18:00
- Żyjemy w czasach obrazkowych, stąd jeżeli chcemy dotrzeć do ludzi, to ten dźwięk musi być jak obrazek, czyli intensywny, bardzo konkretny i dosyć szybki w rytmie - mówił w Dwójce Krzysztof Czeczot, jeden z najciekawszych młodych twórców słuchowisk, uczestnik konkursu na festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Pszoniak: nie ma aktora, który nie lubi grać w radiu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 17:00
- Gdy pracuję z młodymi ludźmi, to ja na nich nie patrzę, tylko słucham, bo słowo, jeśli chodzi o aktora, jest czymś szczególnym - mówił w Dwójce wybitny aktor, który wraz z Teresą Budzisz-Krzyżanowską został laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2014".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mastalerz: mikrofon jest okrutny dla młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 10:00
- W radiu od razu wychodzi, czy aktor dobrze mówi i czy rozumie to, co mówi. Teatr Polskiego Radia od razu weryfikuje zawodowstwo - opowiadał w czasie festiwalu "Dwa Teatry" jeden z mistrzów budowania nastroju głosem.
rozwiń zwiń