Startuje Festiwal Kultury Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 15:19
Jednym z tematów, który będzie przewijał się przez cały krakowski festiwal, jest kibuc. O rozpoczynającym się w piątek, 27 czerwca, święcie kultury żydowskiej porozmawiamy w "Poranku Dwójki”.
Fragm. plakatu 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej (Mizrach)
Fragm. plakatu 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej ("Mizrach") Foto: mat. prasowe

Podczas festiwalu kibuc będzie rozpatrywany jako fenomen społeczny, polityczny, architektoniczny, ale też… kulinarny: zarówno w kontekście izraelskim, jak też polskim. Zostaną zaprezentowane relacje byłych i aktualnych kibucników (Yael Neeman, Alex Dancyg), nie zabraknie spojrzenia z zewnątrz na tematykę kibucową (Yuval Yasky, Konstanty Gebert, Kibuc Grochów).
Organizatorzy pokażą, jak kultura żydowska inspirowała różne subkultury, ale też jak niektóre z nich (np. punk) były absorbowane przez Żydów. Tradycyjnie już będzie okazja do nauki tańców żydowskich, poznania tajników żydowskiej kuchni, muzyki klezmerskiej. Przy okazji festiwalu powstanie na Kazimierzu kolejny mural – tym razem w wykonaniu izraelskiego kolektywu Broken Fingaz.
Naszym gościem po godz. 8.35 będzie dyrektor festiwalu Janusz Makuch.
Poza tym w "Poranku Dwójki": po godz. 7.45 "Archiwalnia", natomiast po 7.35 zaprosimy na premierę spektaklu "Broniewski" w Teatrze Wybrzeże (27 czerwca).
W konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania album Martha Argerich & Friends - potrójny krążek z nagraniami zarejestrowanymi podczas ubiegłorocznego festiwalu "Progetto Martha Argerich" w Lugano. Wydawnictwo firmy Warner Classics.
Oprócz tego w audycji: "Słowo na dzień", wiadomości,  "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonuje Janusz Prusinowski).
Zaprasza Marcin Pesta.
27 czerwca (piątek), godz. 6.00-9.00
jp/mc

Zobacz więcej na temat: Kraków KULTURA Żydzi
Czytaj także

Mazur i kujawiak to także muzyka żydowska

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:00
Zespoły klezmerskie znów tryumfowały na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Ze zdobywcami II nagrody - Meadow Quartet i Tomas Dobrovolskis - oraz wyróżnienia - zespołem Sztetl - rozmawiała Agnieszka Sterczyńska.
rozwiń zwiń