Rocznica wybuchu II wojny światowej w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 13:38
1 września upłynie 75 lat od wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje upamiętniające tragiczne wydarzenia września 1939 roku.
Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie - propagandowe zdjęcie wykonane 14 września 1939 r.
Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie - propagandowe zdjęcie wykonane 14 września 1939 r.Foto: Bundesarchiv/Wikimedia/CC

31 sierpnia w "Ćwiczeniach z myślenia" rozmawialiśmy z prof. Stanisławem Jaczyńskim o decydujących bitwach II wojny światowej. W audycji "Miasta pisarzy" opowiedzieliśmy natomiast o Gdańsku, gdzie znajduje się symbol wybuchu wojny - półwysep Westerplatte.

W każdy dzień powszedni do 5 września (godz. 9.45) Maria Pakulnis czyta na naszej antenie fragmenty książki Mariana Hanasza "Warszawskie dzieci". To wspomnienia wychowanków szkoły Anny Goldman, w których o swoich losach opowiadają dawni uczniowie placówki, a większość relacji dotyczy wydarzeń czasu wojny i powstania, najmocniej odciśniętych w ich pamięci.

1 września o godz. 22.30 Bartosz Panek przypomni jedno z zapomnianych, choć najbardziej dramatycznych wydarzeń września 1939 roku - zniszczenie Wielunia. W audycji "Wieluń - polska Guernica" historycy i ocaleli mieszkańcy miasta opowiedzą o pierwszym na tak dużą skalę zniszczeniu zabudowań cywilnych podczas działań wojennych.

Tego samego dnia w programie "O wszystkim z kulturą" (godz. 18.00) Hanna Maria Giza zaprasza na dyskusję pt. "Droga do wojny", podczas której wraz z zaproszonymi gośćmi - prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Wojciechem Morawskim - zastanowi się nad przyczynami wybuchu II wojny światowej.

Zapraszamy do słuchania Dwójki.

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Warszawskie dzieci" - najmłodsi powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 17:50
Marian Hanasz spisał wojenne przeżycia dawnych uczniów i młodych żołnierzy bez patosu i upiększeń. Wspomnienia wychowanków warszawskiej szkoły Anny Goldman przeczyta w Dwójce Maria Pakulnis.
rozwiń zwiń