Ukraina Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 12:00
O wydanej właśnie książce "W dolinie Dniestru. Pisma o Ukrainie" Jerzego Stempowskiego opowie prof. Andrzej St. Kowalczyk.
Jerzy Stempowski pochodził z zamożnej ziemiańskiej rodziny osiadłej około 1750 roku na Ukrainie (majątek Szebutyńce nad Dniestrem)
Jerzy Stempowski pochodził z zamożnej ziemiańskiej rodziny osiadłej około 1750 roku na Ukrainie (majątek Szebutyńce nad Dniestrem)Foto: Wikimedia/cc

Tom zawiera teksty jednego z najwybitniejszych polskich eseistów, epistolografów, intelektualistów, współpracownika paryskiej "Kultury", który dzieciństwo i młodość spędził na Podolu, potem wiele po ziemi ukraińskiej wędrował i zawsze bliska mu była idea niepodległej Ukrainy i pojednania polsko-ukraińskiego.

W posłowiu do książki prof. Andrzej S. Kowalczyk - edytor tomu, znawca życia i twórczości autora - napisał: "Jerzy Stempowski zadanie pojednania pozostawiał już następnemu pokoleniu, nieobciążonemu brzemieniem krzywdy, nienawiści i grozy. Sam pozostawiał legat życzliwości i dobrej woli".

Fragmenty szkiców przeczyta Adam Bauman.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy we wtorek (20.01) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Dorota Gacek.

mc/jp

Czytaj także

Prywatne słowa Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 10:15
Jeden z najznakomitszych polskich eseistów XX wieku, twórca o niezwykłej erudycji i rozległych zainteresowaniach, człowiek wielu kultur i wielu języków, tłumacz... W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o Jerzym Stempowskim.
rozwiń zwiń