Literacka relacja braci Mann

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 10:50
W audycji "Strefa literatury" opowiemy o książkowym dorobku Henryka i Tomasza Mannów, a także o wpływie historii na ich życie i twórczość.
Henryk Mann (na zdjęciu) był starszym bratem Tomasza Manna. Sprzeciwiał się ujawniających się już okresie I wojny światowej tendencjom militarystycznym i imperialnym w polityce niemieckiej.
Henryk Mann (na zdjęciu) był starszym bratem Tomasza Manna. Sprzeciwiał się ujawniających się już okresie I wojny światowej tendencjom militarystycznym i imperialnym w polityce niemieckiej.Foto: Wikipedia/Domena publiczna

11 marca minęła 65. rocznica śmierci niemieckiego pisarza Henryka Manna. Z kolei w sierpniu tego roku przypada 60. rocznica śmierci jego młodszego brata, laureata literackiej Nagrody Nobla - Tomasza Manna. To doskonały pretekst, by opowiedzieć o niezwykłej rodzinie Mannów, w której nie brakowało ludzi obdarzonych artystycznymi talentami. O relacji Tomasza i Henryka Mannów opowiedzą: germanistka prof. Elżbieta Dzikowska i historyk prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz.

Fragmenty listów Tomasza i Henryka Mannów oraz wystąpień Henryka Manna przeczytają  Andrzej Mastalerz i Adam Bauman, a fragment powieści "Buddenbrookowie" - Andrzej Chyra.

***

Na audycję "Strefa literatury" zapraszamy w niedzielę (15.03) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzą Anna Lisiecka i Dorota Gacek.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Tomasz Mann
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eryka Mann - niezależna nawet we własnych błędach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 17:00
- Wybory sprowadzały ją niekiedy na manowce, lecz zawsze były to wyłącznie jej decyzje. Nikt nie mógł jej niczego narzucić - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, autorka biografii najstarszej córki Tomasza Manna pt. "Zawsze pod prąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ojciec pracuje, w domu ma być cisza. Historia rodziny Tomasza Manna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:00
– Sześcioro swoich dzieci państwo Mann wychowywali w duchu liberalnym. Był tylko jeden wyjątek. Gdy pisarz pracował, wszyscy domownicy byli zobowiązani do zachowania ciszy – mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, znawczyni losów utalentowanej familii.
rozwiń zwiń