Piekło i inne (za)światy Dantego Alighieri

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 11:04
Rozmowa o życiu i twórczości Dantego - w tym roku mija 750 lat od narodzin tego poety wszech czasów, autora "Boskiej komedii".
Dante stwarzał literacki język Toskanii. Ten dialekt toskański w XIX wieku, po zjednoczeniu Włoch, ze względu na Dantego i Petrarkę podniesiony został do rangi języka narodowego. Na zdj. fragm. obrazu
Dante stwarzał literacki język Toskanii. Ten dialekt toskański w XIX wieku, po zjednoczeniu Włoch, ze względu na Dantego i Petrarkę podniesiony został do rangi języka narodowego. Na zdj. fragm. obrazu Foto: Wikipedia/domena publiczna

Dokładne daty dotyczące początków życia Dantego nie są znane; w ogóle jego biografia zostawia nas z dużą liczbą znaków zapytania, a manuskrypt "Boskiej komedii" nie istnieje.

O tym pełnym zagadek życiu, a także o nowym języku Dantego, o "katedralnej" konstrukcji "Boskiej komedii", o wielu poziomach czytania i odbioru tego arcypoematu, o erudycyjności występujących w nim obrazów, które inspirowały przez lata innych artystów (a dziś inspirują twórców gier komputerowych) mówić będą autorzy przekładów: Jarosław Mikołajewski, Tomasz Łubieński oraz Irena Jun, która grała w spektaklu Józefa Szajny "Dante", i Leonardo Massi - muzyk i polonista, współautor projektu "Kuchnia Dantego".

***

Na "Strefę literatury" w niedzielę (7.06) w godz. 18.00-19.00 zapraszają Anna Lisiecka i Bartosz Panek.

jp/mm

Czytaj także

"Boska komedia" to świadectwo kryzysu Europy sprzed 700 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 14:00
– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 r. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.
rozwiń zwiń