Gdańska wędrówka śladami Przybyszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 14:01
Dramatopisarka, autorka powiesci i opowiadań Stanisława Przybyszewska zmarła 80 lat temu. Wspominać ją będziemy w "Strefie słowa".
Kamień upamiętniający Stanisławę Przybyszewską przy Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Marsz. J. Piłsudskiego w Gdańsku - dawnego Technikum mechaniczno-Elektrycznego oraz Gimnazjum Macierzy Polskiej
Kamień upamiętniający Stanisławę Przybyszewską przy Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Marsz. J. Piłsudskiego w Gdańsku - dawnego Technikum mechaniczno-Elektrycznego oraz Gimnazjum Macierzy PolskiejFoto: rzegorz Knor, [CC0, Wikimedia Commons

W jednym ze swoich listów Stanisława Przybyszewska napisała "Mogę być tylko literatem albo niczym. Nie nadam się ani na kucharkę ani na stenotypistkę. Gorszej urzędniczki czy gospodyni ode mnie - nie ma. Jak mi się powodzi? Przynajmniej nie mogę powiedzieć, że średnio. Z stanowiska ziemskiego rozsądku - nie mam stanowczo z czego być dumną. Za to z stanowiska wartości wiecznych można by rzec, że nawet bardzo dobrze".

Dramatopisarka, autorka powieści i opowiadań Stanisława Przybyszewska zmarła 80 lat temu - 14 sierpnia 1935 roku w Gdańsku w osamotnieniu i nędzy. Miała 34 lata. Jak wspominano "pogrzeb był bardzo skromny i cichy, za trumną było prawie pusto". W 80 rocznicę śmierci autorki "Sprawy Dantona" zapraszamy na wędrówkę po Gdańsku śladami Stanisławy Przybyszewskiej i opowieść o życiu i twórczości pisarki - wszędzie obcej i zawsze osobnej.

W audycji udział wezmą: prof. Ewa Graczyk - historyk literatury z Uniwersytetu Gdańskiego, autorka książki "Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej", Krystyna Tylkowska - teatrolog, Anna Sadowska - przewodniczka po Trójmieście, Dominika Ikonnikow ze Społecznej Grupy "Metropolitanka" działającej przy Instytucie Kultury Miejskiej i Dagmara Binkowska literaturoznawczyni z Biblioteki Gdańskiej, która przygotowała do druku niepublikowane dotąd teksty Stanisławy Przybyszewskiej. Książka "Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania", ma się ukazać jesienią.

Listy Stanisławy Przybyszewskiej przeczyta Elżbieta Kijowska.

***

Na audycję "Strefa słowa" zapraszamy w niedzielę (16.08) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Dorota Gacek.

bch/tj

Czytaj także

Stanisław Przybyszewski – prowokator z cyganerii krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:45
Pisarz, który w swoich książkach łamał społeczne tabu, prowokował i nie bał się tego, że nie będzie zrozumiany. Może dlatego, że publikował głównie za granicą. Dekadentyzm i ekspresjonizm przywiózł potem do Polski.
rozwiń zwiń