Nowakowskiego rozprawa z kompleksami Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 17:20
Rozmowa o książce "Obóz Wszystkich Świętych" Tadeusza Nowakowskiego. Jej lekturę rozpoczynamy w Dwójce 10 listopada.
Tadeusz Nowakowski - prozaik, reportażysta, publicysta emigracyjny, wieloletni dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE , reporter papieski
Tadeusz Nowakowski - prozaik, reportażysta, publicysta emigracyjny, wieloletni dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE , "reporter papieski"Foto: PAP/Romuald Królak

"Obóz Wszystkich Świętych" to znakomita wielowątkowa powieść, która ukazała się w 1957 roku nakładem paryskiej Libelli.

W Polsce po raz pierwszy wydana została w drugim obiegu w 1989 roku, następnie w 1990 nakładem Czytelnika, a wreszcie w 2003 w wydawnictwie Open ukazało się jej wydanie krytyczne opatrzone przypisami.

Akcję swojej powieści Nowakowski umieścił w obozie dla dipisów (osób, które w wyniku wojny znalazły sie poza swoim państwem) pod Papenburgiem i w Bydgoszczy - tej z okresu przedwojennej prosperity, kiedy nazywano ją polskim Berlinem i tej z września 1939 roku.

O książce porozmawiamy z profesorem Wacławem Lewandowskim. Nasz gość w jednym ze swoich tekstów zwracał uwagę, że utrzymana w poetyce realizmu opowieść jest chwilami okrutną, chwilami groteskową historią o narodowych kompleksach i o próbach wyzwolenia się z nich.

Prof. Lewandowski pisał też, że autor nie traktował powieściowej konwencji gatunkowej jak czegoś skostniałego i martwego - przeciwnie, widział możliwości ożywienia i modernizacji gatunkowej tradycji. Świadczą o tym liczne powieściowe fragmenty skomponowane niemal w poetyce dramaturgicznej - cały utwór składa się z szeregów scen dramatycznych, w których zdecydowanie dominuje dialog.

***

Na rozmowę o książce zapraszamy do audycji "O wszystkim z kulturą" w środę (4.11) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Anna Lisiecka.

***

Do słuchania 20 fragmentów powieści "Obóz Wszystkich Świętych" w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza zapraszamy od wtorku (10.11) - godz. 19.00 - do audycji "Książka do słuchania".

bch/jp

Czytaj także

Tadeusz Nowakowski: Byliśmy emigrantami, nie opuszczjąc ani na sekundę ziemi ojczystej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:50
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Nowakowski: Papież pokiwał mi palcem: „Panie Tadeuszu, papież nie ma teściowej…”

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konrad Tatarowski: Niezwykłe wrażenie zrobił na mnie Tadeusz Nowakowski.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 13:25
rozwiń zwiń