Wszystkie scenariusze apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 15:27
W "Notatniku Dwójki" zastanowimy się nad popularnością w kulturze masowej tematyki postapokaliptycznej.  
Według kultury popularnej koniec świata to tak naprawdę dopiero początek nowego koszmaru
Według kultury popularnej koniec świata to tak naprawdę dopiero początek nowego koszmaruFoto: krheesy/flickr/cc by 2.0

Pod koniec ubiegłego roku miała miejsce światowa premiera gry komputerowej Fallout 4. To kolejne wznowienie uznawanej za kultową pozycji, której fabuła rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie skażonym w wyniku wojny nuklearnej. Internet żył tym wydarzeniem przez wiele tygodni - podobnie jak za każdym razem, gdy rozpoczyna się nowy sezon popularnego serialu o epidemii zombie "The Walking Dead".

Apokalipsa i to, co może stać się po niej, od dawna fascynuje twórców filmów, książek, gier komputerowych czy komiksów, a ich fani wiernie czekają na kolejne wznowienia znanych tytułów. Niektórzy natomiast decydują się na własną rękę przygotować do nadchodzącej apokalipsy, budując schrony i ucząc się, jak przetrwać najgorsze.

Skąd bierze się tak duże zainteresowanie tematyką postapokaliptyczną? Jak to się dzieje, że temat życia po zagładzie nuklearnej lub ataku epidemii zamieniającej ludzi w zombie należy do głównego nurtu popkultury, co więcej – nie budzi strachu czy niepokoju, ale fascynację? Kim są ludzie, którzy wierzą w rychły koniec świata?

Między innymi o tym porozmawiamy z kulturoznawczynią Lidią Rudzińską z Uniwersytetu SWPS, Dominiką Tarczoń z portalu Post-Apokalipsa Polska oraz z preppersami Piotrem i Natashą Czuryłło.

***

Na "Notatnik Dwójki" w środę (13.01) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Monika Zając.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: koniec świata KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak