REKLAMA

Cieniowi Josifa Brodskiego. Wspomnienia o poecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 14:53
Zapraszamy na audycję w 20. rocznicę śmierci Josifa Brodskiego - znakomitego poety i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla.
Josif Brodski w 1988 roku
Josif Brodski w 1988 rokuFoto: Anefo / Croes, R.C. / Dutch National Archives

Został pochowany na cmentarzu na wyspie San Michele w Wenecji. Na jego grobie, obok nazwiska oraz dat narodzin i śmierci "1940-1996", widnieją słowa "Letum non omnia finit" . To fragment elegii Propercjusza : "To, co mówią o duszach, to nie jest baśń: ze stosów / umyka blady cień; śmierć nie kończy wszystkiego". Sam Josif Brodski esej poświęcony Wystanowi Hugh Audenowi - poecie, którego uważał za największy umysł dwudziestego wieku - zatytułował "Sprawić przyjemność cieniowi".

Serwis specjalny
Brodski_663.jpg
Josif Brodski 1940-1996

Dla wielu osób - przyjaciół i znajomych Brodskiego, ale także dla czytelników, którzy go nigdy nie spotkali - to ten poeta właśnie (jego dramatyczne życie, los wygnańca, niezwykła osobowość i bogata twórczość) stały się ważnym punktem odniesienia. To oni w audycji pokłonią się "cieniowi Josifa Brodskiego" - wspominając spotkania z poetą, opowiadając o wędrówce po jego śladach i czytając dedykowane mu wiersze. Będą to: Julia Hartwig, Irena Grudzińska-Gross, Natalia Woroszylska, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Andrzej Mietkowski, Marek Zagańczyk, Adam Szczuciński.

Z nagrań archiwalnych przypomnimy wiersze Brodskiego czytane przez autora, m .in. podczas spotkania Brodskiego z Czesławem Miłoszem w Krakowie w 1990.

***

Na "Strefę literatury" w niedzielę (31.01) w godz. 21.30-22.30 zaprasza Dorota Gacek.

jp/mc

Czytaj także

Auden - włóczęga kupuje dom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:00
- To było nie tylko miejsce pobytu. To było duchowe doświadczenie osiedlenia się po długim okresie nomadyzmu - mówiła w Dwójce Julia Fiedorczuk o domu Wystana Hugh Audena, któremu poeta poświęcił tom "W podziękowaniu za siedlisko".
rozwiń zwiń