Auden - włóczęga kupuje dom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:00
- To było nie tylko miejsce pobytu. To było duchowe doświadczenie osiedlenia się po długim okresie nomadyzmu - mówiła w Dwójce Julia Fiedorczuk o domu Wystana Hugh Audena, któremu poeta poświęcił tom "W podziękowaniu za siedlisko".
Audio
  • Julia Fiedorczuk, Dariusz Sośnicki i Marek Zagańczyk mówią o życiu i twórczości W.H. Audena (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Christopher Isherwood i Wystan Hugh Auden w 1939 r.
Christopher Isherwood i Wystan Hugh Auden w 1939 r. Foto: Carl Van Vechten; Wikimedia Commons / public domain

Przekładów wierszy Audena dokonał poeta Dariusz Sośnicki. W "Rozmowach po zmroku" opowiadał o tym zbiorze i twórczości jednego z największych artystów języka angielskiego XX w. - To jest późna twórczość Audena, która w ogólnej opinii literaturoznawców uchodzi za twórczość mniej ciekawą od jego wcześniejszych utworów. Myślę, że "W podziękowaniu za siedlisko" obala ten stereotyp - mówił tłumacz.

Przekład Sośnickiego to połowa jednej z ostatnich książek Audena "About the House", która jest precyzyjnym opisem nowo nabytego drewnianego domu w austriackim Kirchstetten. Pisarz przeznaczył na ten zakup pieniądze z nagrody literackiej, którą otrzymał we Włoszech. Marek Zagańczyk, podróżnik i eseista, który widział dom Audena na własne oczy, mówił w Dwójce, że opis poety jest tak dokładny, że trudno doń dodać coś nowego.

Dr Julia Fiedorczuk, anglistka, poetka i tłumaczka, opowiadała o tym, że zamieszkiwanie miało dla Audena podwójny sens. - To opis konkretnego domu, konkretnych pomieszczeń,  ale mamy tu też do czynienia z pojęciem domu w ogóle - mówiła. - Zamieszkiwanie w jednym miejscu to dla Audena pewien szczególny stan ducha, w którym znalazł się chyba po raz pierwszy. Osiedlił się w jednym miejscu po wielu latach nomadyzmu, również duchowego - dodała.

Auden, który wędrował pomiędzy Europą a Ameryką, i który został z tego powodu nazwany przez Josifa Brodskiego "transatlantyckim Horacym", był nie tylko wielkim artystą, pisarzem świadomym tradycji literackiej, ale też człowiekiem o niezwykłym życiorysie, świadkiem burzliwego XX w.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą z zaproszonymi gośćmi przeprowadzili Dorota Gacek i Andrzej Franaszek.

Ponadto w audycji na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowiadał Adam Zagajewski.

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Simone Weil – między herezją a świętością

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 18:40
70 lat temu zmarła Simone Weil, jedna z najważniejszych myślicielek XX wieku. "Zapoznajcie się z nią - pisał Gombrowicz - bo bije w jej dziele torturowane i mroczne serce naszych czasów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seamus Heaney nie żyje. "Świata nie daje się objąć jedną formułą”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 20:00
Znakomity poeta, eseista i tłumacz, laureat Nagrody Nobla z 1995 roku, zmarł w wieku 74 lat. Przypominamy rozmowę z Jerzym Jarniewiczem, autorem książki "Heaney. Wiersze pod dotyk", o twórczości irlandzkiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Tuszyńska - niebezpieczna dziewczyna z sąsiedztwa

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 10:49
- Reżyserowi trudno było opanować jej żywioł. W ogóle nie zależało jej na karierze - mówił o „Tetetce” Kazimierz Kutz. W Dwójce wspominaliśmy zapomnianą aktorkę i modelkę, jedną z genialnych amatorek czasów PRL-u.
rozwiń zwiń