Spotkanie z Mariuszem Trelińskim

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 15:00
Gościem audycji będzie reżyser opery, która już 10 czerwca ma swoją premierę w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Nuty1200.jpg
Treliński: wracamy do traumy z dzieciństwa

Mariusz Treliński opowie w audycji nie tylko o przygotowywanym obecnie spektaklu, ale również o dalszych planach artystycznych.

"Umarłe miasto" to opera austrackiego kompozytora Ericha Wolfganga Korngolda, który stworzył ją w 1920 roku jako dwudziestotrzylatek. Libretto oparte zostało na powieści belgijskiego symbolisty Georgesa Rodenbacha Bruges-la-Morte (1892), którą autor wpisał się w protest przeciw projektom przekształcenia flandryjskiego miasta Brugia, klejnotu średniowiecznej architektury, w nowoczesny port. Ale to nie nocna sceneria zagrożonej Brugii przyniosła sukces temu dziełu (do 1924 zagrano je w Wiedniu, Nowym Jorku, Pradze, Monachium i Berlinie), tylko intrygująca fabuła i ekstatyczna muzyka. Świat umarłych miesza się tu ze światem żywych, a bohaterowie, Paul i Maria/Marietta krążą między snem i jawą.

materiały prasowe/mz

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (2.06) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Jacek Hawryluk.

mz/bch

reklama

Czytaj także

Treliński: wracamy do traumy z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 20:00
Między innymi o trzech próbach samobójczych Piotra Czajkowskiego oraz o wpływie Bartóka na filmy Hitchocka opowiadał Mariusz Treliński w przededniu dwóch wyjątkowych premier na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
rozwiń zwiń