Polskie Radio
Section05

Teatr Wielki - Opera Narodowa

Jan Kiepura wrócił do Warszawy. Cenny dar od syna śpiewaka

- Marjan Kiepura dał mi znać, że jest gotów przekazać do naszych zbiorów portret swojego ojca. Pomyślałem, że to bardzo szczęśliwy moment dla mnie, że mogę dopełnić taką łukową formę obecności Jana Kiepury w tym teatrze - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura Beata Stylińska Waldemar Dąbrowski Marjan Kiepura Dwójka KULTURA malarstwo Warszawa

Rekordowa liczba zgłoszeń do 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Moniuszki

- W tym troku wpłynęło około 500 zgłoszeń. Do rozpatrzenia nadawały się 442 z nich, co i tak jest rekordową liczbą. Sporo było też aplikacji odrzuconych z powodu błędów formalnych - mówiła w Dwójce Beata Klatka, dyrektor 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  śpiew opera Dwójka KULTURA Beata Klatka Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

Drugi hymn Polski "Warszawianka". "Kto przeżyje, wolnym będzie, kto umiera ‒ wolnym już"

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mijają 194 lata od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja pieśń hymn narodowy niepodległość

"Jacek Dyrzyński" - wystawa, która nieoczekiwanie stała się pośmiertnym hołdem dla artysty

- Od razu wiedzieliśmy, że nie skupimy się na żadnej chronologii, na opowieści życia artysty, ale wyłącznie na pracach, i to pod względem estetycznym i kolorystycznym. Ustaliliśmy również, że pokażemy prace na jedwabiu, mało znane i rzadko eksponowane, ale stające się teraz bardzo modne - mówił w Dwójce Marcin Fedisz, kurator wystawy "Jacek Dyrzyński" w warszawskiej Galerii Opera.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Dyrzyński Aleksandra Łapkiewicz Galeria Opera KULTURA Dwójka SZTUKA Zobacz także wystawa

Polskie Radio 24 "Feeria barw". Prace Jacka Dyrzyńskiego w Galerii "Opera"

- Jacek Dyrzyński to artysta trochę zapomniany, wieloletni profesor ASP, uwielbiany przez studentów. Wybierając prace spośród zgromadzonych w jego domu, obiecałem mu, że zrobimy feerię barw, kolorów i zaproponujemy w Galerii "Opera" absolutny oczopląs związany z jego pracami. Mam nadzieję, że to się udało - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, kurator Galerii "Opera".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Dyrzyński

Z sali Bozar w Brukseli do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Sinfonia Varsovia zaprasza

- Dzięki uprzejmości Teatru Wielkiego w poniedziałki, czyli wtedy kiedy nie ma zwykłych spektakli, na scenie gości Sinfonia Varsovia. Jeśli więc potrzebujecie państwo znaleźć jakiś koncertowy poniedziałek w Teatrze Wielkim, całkiem możliwe, że pojawi się tam Sinfonia Varsovia - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Strusiński, kierownik działu programowego orkiestry.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia koncert Marta Gardolińska Dwójka Zobacz także KULTURA MUZYKA Łukasz Strusiński

Agnieszka Smoczyńska debiutuje w operze. "Dużo większe wyzwanie niż zrobienie filmu"

- Jest to zupełnie inny język, zupełnie inne wyzwanie. Dla mnie jako reżyserki filmowej jest to dużo większe wyzwanie niż zrobienie filmu. Na dodatek jest to opera Verdiego… - mówiła w Dwójce Agnieszka Smoczyńska, która przygotowuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej inscenizację "Simona Boccanegry" Giuseppe Verdiego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Smoczyńska opera Beata Stylińska Dwójka KULTURA Zobacz także Giuseppe Verdi premiera

Poznanie twórców polskiego teatru przez dotknięcie ich rzeźb. Muzeum Teatralne ma ofertę dla osób źle widzących

- Chcemy przybliżyć historię teatru za pomocą sztuk plastycznych osobom słabo widzącym, nasze muzeum posiada w swoich zbiorach obrazy i rzeźby aktorów z XIX i XX wieku. Taki kontakt daje im możliwość lepszego poznania tych wielkich postaci - powiedziała w Polskim Radiu 24: Katarzyna Włodarska - Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka TEATR niepełnosprawność niewidomi muzeum

Duża scenografia, trzy orkiestry i ogromny chór. "Czarna maska" Pendereckiego w Teatrze Wielkim

- Jest to jeden ogromny organizm wykonawczy podzielony na kilka elementów - powiedział Bassem Akiki w Dwójce na temat "Czarnej maski", która zostanie przedstawiona na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Dyrygent przyznał także, że samo dzieło na początku było ogromnym wyzwaniem, bo są w nim rzeczy na granicy wykonalności dla śpiewaków i orkiestry. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także opera Krzysztof Penderecki Jakub Kukla Bassem Akiki muzyka klasyczna

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Stanisław Moniuszko Kazimierz Dejmek powstanie listopadowe

Ręka, prześcieradło i lampka, czyli przepis na teatr cieni

- Najważniejsze jest światło. To właśnie różni teatr cieni od teatru dramatycznego. Możemy do tego użyć zwykłej lampki, którą mamy na biurku, ale znacznie lepsza będzie taka punktowa, halogenowa - powiedziała Agnieszka Leśniak, teatrolożka i edukatorka, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom i zdradziła kilka tajemnic związanych teatrem cieni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem teatrologia światło