Polskie Radio
Section05

Teatr Wielki - Opera Narodowa

XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek

- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Balet Narodowy Krzysztof Pastor Beata Stylińska balet KULTURA Dwójka Dni Sztuki Tańca

Wkrótce jubileuszowy, 40. Warszawski Festiwal Filmowy. Z nowym dyrektorem i w nowym kształcie

Jubileuszowa, 40. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, będzie pełna zmian. A najważniejszą z nich jest odejście na emeryturę Stefana Laudyna, przez lata spirytus movens tej znakomitej imprezy. Dyrektorem programowym został Gustaw Kolanowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia Warszawski Festiwal Filmowy festiwal filmowy Xawery Żuławski Damian Kocur gustaw kolanowski Ryszard Jaźwiński Trójka

Teatr Stanisławowski. Dworskie dramaty wśród pomarańczy

Dokładnie 236 lat temu, 6 września 1788 roku, w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach otwarto teatr dworski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ta unikatowa w światowej skali przestrzeń do dziś służy narodowej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Łazienki Królewskie Warszawa Teatr Stanisławowski historia Polski HISTORIA historia warszawy oświecenie Rzeczpospolita królowie Polski królestwo

Marta Kluczyńska - dyrygentka przede wszystkim od baletu i zapomnianej muzyki [WIDEO]

- W poprzednim sezonie miałam trzy premiery baletowe w trzech Teatrach Wielkich w Polsce. We wrześniu w Łodzi, później "Pinokio" w Warszawie, a następnie w Poznaniu. Tak to się ostatnimi czasy układa, że moja działalność w dużej mierze skupia się na dyrygowaniu baletami. Drugim mocnym nurtem u mnie jest zajmowanie się zapomnianą muzyką, operami i nie tylko - mówiła w Dwójce Marta Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Marta Kluczyńska dyrygent Agata Kwiecińska Dwójka KULTURA MUZYKA balet opera Polski Balet Narodowy

Zbrodnia w okowach trzech mistrzów

Marta Kluczyńska, znakomita młoda dyrygentka, kierownik muzyczna Polskiego Baletu Narodowego, od pewnego czasu z powodzeniem realizuje rolę archeologa pamięci o zapomnianych polskich operach. W zeszłym roku na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystawiła koncertowo z powodzeniem Barbarę Radziwiłłównę Henryka Jareckiego (1888), w tym roku zwróciła uwagę publiczności na piątą w kolei operę Ludomira Różyckiego, rzecz o nieprzeciętnej wartości ekspresyjnej, dramaturgicznej i instrumentacyjnej – Beatrix Cenci (1926).
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Marta Kluczyńska opera Ludomir Różycki Polskie Radio Chopin

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia Monika Pilch opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Waldemar Dąbrowski

Wiesław Ochman: przed występem mam zawsze tremę, tego nie da się wykasować

Ceniony śpiewak operowy, znakomity tenor, gawędziarz, sypiący anegdotami jak z rękawa, a do tego... magister inżynier ceramiki i malarz w jednym - Wiesław Ochman. Z artystą w "Czasie pogody" wspominaliśmy jego występy na największych scenach operowych świata, rozmawialiśmy o działalności charytatywnej i o sukcesie jego wnuka Krystiana Ochmana. 
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew Wiesław Ochman Krystian Ochman Zbigniew Krajewski kompozytor muzyka klasyczna

"Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Celem było stworzenie nowej wersji muzycznej baletu"

- Jest mi niezmierne miło, że mamy możliwość zrobić pełnometrażowy spektakl familijny. Przede wszystkim dla dzieci, ale tak naprawdę dla wszystkich - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrygentka Marta Kluczyńska o spektaklu baletowym "Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Pinokio balet Paweł Siwek Marta Kluczyńska Dwójka KULTURA Mieczysław Weinberg premiera

"Każdy z nas jest Pinokiem, który uczy się życia". Premiera historii o drewnianym chłopcu w Teatrze Wielkim

- Pinokio to historia o dojrzewaniu, o tym jak stajemy się dorośli i czym jest człowieczeństwo. A wszystkie historie, jakie przeżywa drewniany chłopiec, są tymi, które doświadcza każdy z nas. Naszym zadaniem jest pokazać to w mądry sposób - powiedziała Anna Hop - reżyserka i choreografka baletu "Pinokio", gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie bajki dla dzieci problemy społeczne balet Pinokio

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mijają 193 lata od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja pieśń hymn narodowy niepodległość