Szwedzkie ślady w nurtach Wisły

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 14:02
W "Poranku Dwójki" spotkamy się z autorami książki "Uratowane z Potopu", poświęconej dobrom kultury zrabowanym podczas potopu szwedzkiego.
Okładka książki na tle Wisły
Okładka książki na tle WisłyFoto: materiały prasowe

Książka opowiada o historii skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały. Polskę i Szwecję, dwa państwa leżące po dwóch stronach Bałtyku, w XVII wieku łączyła jedna dynastia – Wazów. Szwecji ich panowanie przyniosło spektakularny rozwój, prawdziwy złoty wiek. Polsce – potop szwedzki i bezprzykładny rabunek dóbr kultury. Wystarczyło pięć lat, by Rzeczpospolita, europejska potęga, legła w gruzach. Takiego spustoszenia nie dokonali potem ani naziści, ani Rosjanie podczas II wojny światowej. Na rozmowę o publikacji "Uratowane z Potopu" zapraszamy o godzinie 8.10 (transmisja video). Będziemy mieli dla Państwa egzemplarze książki.

Ponadto w audycji:

  • o godz. 9.20 maestro Jerzy Maksymiuk zaprosi Państwa na niedzielny koncert Polskiej Orkiestry Radiowej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego;
  • każdego dnia prezentujemy też sylwetki artystów nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej; o godz. 8.50 opowiemy o skrzypku Januszu Wawrowskim;
  • w audycji zaanonsujemy też dwa wydarzenia filmowe: Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci oraz Warszawski Festiwal Filmowy.

Od poniedziałku (24.09) "Płytą tygodnia" w "Poranku Dwójki" jest album firmy Warner Classics z "Tańcami węgierskimi" i "Walcami" Johannesa Brahmsa w wykonaniu duetu fortepianowego Cyprien Katsaris-Helene Mercier.

Zapraszamy także do udziału w konkursie "Pocztówka z wakacji", w którym do wygrania są książki wydawnictwa Prószyński.

Od poniedziałku do soboty swoimi rekomendacjami kulturalnymi będzie również dzielił się z nami Wojciech Nowicki - pisarz, fotograf i tłumacz.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (27.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch/mko

Zobacz więcej na temat: potop szwedzki Wisła