"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na piątek (27 marca)

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:15
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

godz. 7.00 "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

godz. 8.30 – gość Poranka Dwójki – Grzegorz Jarzyna – reżyser, zastępca dyrektora TR Warszawa ds. artystycznych. Rozmowa z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie spodziewał się, że w tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru będziemy świętować poza teatrem. Twórcy nie zamierzają jednak pominąć tego święta i oferują udział w wielu wyjątkowych wydarzeniach za pośrednictwem internetu. Sprawdziliśmy, co przygotowały polskie teatry na, przedłużony o weekend, Międzynarodowy Dzień Teatru.

W audycji również:

  • "Tęsknię za Tobą, Czechu". "I ja za Tobą, Polaku" - ta i inne akcje artystyczno-społeczne wywołane pandemią i jej konsekwencjami,
  • Jazzowa Rozmowa z Tomaszem Kudykiem na temat jego najnowszej płyty "Longing".

***

godz. 10.00 "Znacie, to posłuchajcie"

W codziennym cyklu przedstawialiśmy muzykę wybraną przez Klaudiusza Barana – rektora Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, akordeonistę i bandoneonistę. Prof. Klaudiusz Baran poleca symfonie Piotra Czajkowskiego. W programie m.in. Astor Piazzolla, Emilio Balcare i Osvaldo Ruggiero.

***

godz. 11.00 "To się czyta"

W tym tygodniu Tomasz Sapryk czyta debiutancką książkę Marii Karpińskiej "Żywopłot"

***

godz. 13.00 "Pora na życzenie"  - prowadzi Róża Światczyńska 

To czas, gdy w telefonicznym i mailowym kontakcie ze Słuchaczami rodzi się na żywo program muzyczny.

***

godz. 15.00 "Zostań w domu - słuchaj Dwójki"

Sięgamy do klasyka współczesności" Marka Nowakowskiego i jego "Księcia Nocy".

2 kwietnia przypada 85. rocznica urodzin tego niezrównanego piewcy warszawskich zakamarków.

***

godz. 16.00 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Naszymi gośćmi będą Józef Opalski i Wojciech Graniczewski - współtwórcy inscenizacji operetki "Loteria na mężów", która zostanie pokazana online przez Operę Krakowską.

Opowiemy też o filmowych premierach w streamingu i na nośnikach trwałych, zapowiemy premierę online Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przygotowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przypomnimy rozmowę z Lechem Majewskim, którego "Dolina Bogów" miała mieć w piątek (27.03) swoją premierę i omówimy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

***

godz. 19.15 "Książka do słuchania"

Wiktor Zborowski czyta premierowo "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. Warto zostać w domu i słuchać literackiej Dwójki.

***

godz. 19.30 "Filharmonia Dwójki"

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Gabriela Chmury grać będzie w domu Brucknera (16.03.2005, Brucknerhaus, Linz). Usłyszymy IV Symfonię „Koncertującą” op. 60 Karola Szymanowskiego z Ewą Kupiec przy fortepianie i Symfonię Fantastyczną op. 14 Hektora Berlioza.

Na początku wieczoru Gabriel Chmura opowie o tamtym wieczorze i atmosferze Brucknerhaus​.

Zobacz więcej na temat: Dwójka #zostańwdomu