"Carmen" na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 13:25
Zapraszamy na retransmisję spektaklu z Covent Garden w kinach Cinema City.

Już w piątek, 22 października, będzie można nacieszyć oko pełną pasji i namiętności operą buffa – „Carmen”. W ramach cyklu CINEMaestro, wybrane kina Cinema City zaprezentują ekstrawagancką i prawdziwie ognistą realizację dzieła Georgesa Bizeta. Produkcja wyreżyserowana przez Francescę Zambello cieszy się wielkim uznaniem wśród melomanów. W roli tytułowej zobaczymy włoską sopranistkę, Annę Caterinę Antonacci, a jako Don José zaprezentuje się niezwykle ostatnio popularny niemiecki tenor – Jonas Kaufmann. Na scenie zagości też rewelacyjny włoski baryton, Ildebrando D’Arcangelo, wcielając się w postać torreadora Escamilla.

„Carmen” trafi na wybrane ekrany kin Cinema City prosto z londyńskiej Royal Opera House Covent Garden. Inscenizacja, uchodząca za jeden z najbardziej magicznych dzieł ostatnich lat, ukazuje realia XIX-wiecznej Hiszpanii. Tytułowa bohaterka jest niczym nieokiełznany żywioł – obiekt pożądania wszystkich mężczyzn. To kobieta, która sama decyduje o tym, jakiego mężczyznę wybierze, często pod wpływem kaprysu. W jednej chwili wyzywająco rzuca kwiat w stronę młodego i uczuciowego kaprala Don José i śpiewa słynną habanerę o wolnej miłości, by za chwilę przenieść swe zainteresowanie na popularnego torreadora Escamillę.

Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane w ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMaestro.

Tanyi McCallin, słynąca ze swoich wybitnych kostiumów, zadbała o to, by Cyganki kusiły śmiałymi sukniami z gorsetem, a żołnierze mieli na sobie ówczesne mundury. Jedną z największych rewelacji tego spektaklu jest niewątpliwie obecność przy pulpicie włoskiego dyrygenta Antonia Pappano, dyrektora muzycznego londyńskiej sceny. Pod jego batutą orkiestra Royal Opera House zagrała olśniewająco, oddając całe piękno i koloryt muzyki Bizeta. Dlatego Anthony Holden z dziennika „The Guardian” uznał tę inscenizację Carmen za „upajającą”.

Wszystkie spektakle cyklu CINEMaestro opatrzone są polskimi napisami.

 

22 pażdziernika (piątek), Covent Graden / wybrane kina Cinema City

Zobacz więcej na temat: Europa Hiszpania house opera