Branford Marsalis gościem radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 08:55
Branford Marsalis to znakomity amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy. Pochodzi z rodziny, w której muzyka odgrywa ogromną rolę - najstarszym z sześciu braci, z których czterech jest muzykami jazzowymi, podobnie jak ich ojciec, zmarły w 2020 roku Ellis Marsalis. Artysta był gościem Programu 2 Polskiego Radia w środę (21.08).
Branford Marsalis to znakomity amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy
Branford Marsalis to znakomity amerykański saksofonista i kompozytor jazzowyFoto: Shutterstock/wjarek

Branford Marsalis rozpoczął swoją karierę na początku lat 80., grając z zespołami Arta Blakey’ego (The Jazz Messengers) i Clarka Terry’ego. Przez kilka lat był też członkiem zespołu swojego brata Wyntona. Grał także ze Stingiem. Jednak już w 1986 roku postanowił założyć swój własny band.

Od 1982 do 1985 grał w zespole swojego brata Wyntona, potem przez wiele lat jako członek zespołu Stinga. W 1986 roku założył pierwszą własną grupę.

Artysta wielokrotnie gościł w Polsce, współpracując również z polską wokalistką Anną Marią Jopek. Gościnnie pojawił się na jej albumach ("ID" i "Ulotne"). W lipcu 2024 roku był solistą podczas finału XV Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. Z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy oraz Mateuszem Smoczyńskim wykonał jego koncert skrzypcowy "2 PiX" oraz utwory Heitora Villa-Lobosa i Antonina Dworzaka. 

Branford Marsalis, razem ze swoim kwartetem, w październiku 2024 roku zagra tradycyjną muzykę węgierską.

W rozmowie z Andrzejem Zielińskim Branford Marsalis opowiedział m.in. o muzycznych manifestach takich muzyków, jak np. Sonny Rollins, a także o wpływie historii na ludzi i muzykę.

***

Na audycję O wszystkim z kulturą w środę (21.08) w godz. 17.30-18.00 zaprosił Andrzej Zieliński.

Czytaj także

Branford Marsalis: Gustav Mahler zmienił moje życie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2024 22:00
W tym wydaniu audycji "Mało Obiektywnie" Branford Marsalis opowiadał m.in. o jazzie, bogactwie amerykańskiej muzyki, węgierskim folku i swej wieloletniej współpracy oraz przyjaźni ze Stingiem. Z kolei Tomasz Kaczmarczyk przybliżył nam historię powstania i działalność zespołu Slow the Band.
rozwiń zwiń