X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ile to kłopotów!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 09:30
Liczebniki mają trudną odmianę i ściśle określone zastosowanie. Poprawne ich stosowanie jest dowodem wysokiej świadomości i kultury językowej. O naszych problemach z liczebnikami rozmawialiśmy w "Sezonie na Dwójkę”.
Ile to kłopotów
Foto: morebyless/flickr cc 2.0

Liczebniki stanowią konserwatywną część naszego słownictwa. Niektóre formy mogą pozostawać bez zmian przez setki lat. Języki indoeuropejskie, do których zaliczamy i język polski, mają wspólny zestaw form liczebnikowych. Bardzo często spotykamy je w naszych przysłowiach i idiomach: pierwsze koty za płoty, wyglądać jak siedem nieszczęść, piąte koło u wozu.

O liczebnikach polskich, czyli o wyrazach, z którymi często nie może sobie poradzić, porozmawiamy we wtorkowym "Sezonie na Dwójkę”. Do telefonicznego udziału w audycji zapraszamy również naszych Słuchaczy – czekamy na pytania i wątpliwości dotyczące tak bieżącego tematu, jak i spraw ogólnie związanych z kulturą języka (tel. 22 645 22 22).

Na audycję z udziałem Agaty Hąci i prof. Jerzego Podrackiego przygotowała Małgorzata Tułowiecka.

27 sierpnia (wtorek)

Zobacz więcej na temat: cyfra język polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jurek znaczy wieśniak

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 13:51
- Imię Jerzy zapożyczyliśmy od Czechów, im też zawdzięczamy formę Jurek – opowiadał w Dwójce językoznawca prof. Jerzy Podracki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilu Polaków umie posłużyć się słowem "spolegliwy"?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 19:00
- Od czasów zaborów językoznawcy grzmią, że "póki co" to rusycyzm, a "póki co" ma się świetnie i chyba będzie trzeba przed tym ustąpić - mówił w Dwójce językoznawca, dr Jarosław Łachnik, który wziął udział w dyskusji na temat normy językowej.
rozwiń zwiń