Józef Wittlin - Orfeusz w piekle XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 23:20
W niedzielę wieczorem porozmawiamy o najsłynniejszej powieści pisarza - "Soli ziemi", którą czytamy właśnie w Dwójce.
Orfeusz w piekle XX wieku to wydany w 1963 roku w Paryżu zbiór całego eseistycznego dorobku Wittlina i rodzaj jego autobiograficznego portretu. Na zdj. obraz Orfeusz Tadeusza Styki z 1908 r.
"Orfeusz w piekle XX wieku" to wydany w 1963 roku w Paryżu zbiór całego eseistycznego dorobku Wittlina i rodzaj jego autobiograficznego portretu. Na zdj. obraz "Orfeusz" Tadeusza Styki z 1908 r.Foto: Wikimedia/CC

"Sól ziemi" opowiada o losach Piotra Niewiadomskiego, analfabety i prostaczka wcielonego do wojska w początkach I wojny światowej. Józef Wittlin pracował nad powieścią 10 lat. Wydane w 1935 r. dzieło zyskało szybko uznanie czytelników i krytyki, także w Europie.

Gośćmi Dwójki będą prof. Wojciech Ligęza z UJ, autor posłowia do najnowszego wydania "Soli ziemi" oraz prof. Maria Olszewska z UW, która specjalizuje się w literackich obrazach I wojny światowej. Będziemy rozmawiać o historycznej i mitologicznej warstwie książki Wittlina, jej wymiarze etycznym, a także o tym, jak obraz Galicji, wykreowany przez Wittlina, sytuuje się wobec popularnego dziś mitu harmonijnego współżycia mieszkańców.

W cyklu "Słynne powieści" dzieło Wittlina czyta Grzegorz Damięcki.

***

Na "Strefę literatury" w niedzielę (23.11) w godz. 22.00-23.00 zapraszają Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Anna Sieradzan.

mc

Zobacz więcej na temat: Józef Wittlin literatura
Czytaj także

Polski wojak Szwejk. "Sól ziemi" Józefa Wittlina!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:20
Pacyfistyczną powieść, którą autor oparł na własnych przeżyciach z okresu Wielkiej Wojny, czyta Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń