Krakowskie szopkarstwo na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" porozmawiamy o pierwszy polskim wpisie na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Najstarsza szopka krakowska M. Ezenekiera
Najstarsza szopka krakowska M. EzenekieraFoto: Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Stolica Małopolski z końcem listopada uwzględniona została w prestiżowym zbiorze reprezentatywnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO z powodu tamtejszej sztuki tworzenia szopek bożonarodzeniowych. O znaczeniu tej decyzji dla polskiej kultury o godz. 9.25 opowie kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Małgorzata Oleszkiewicz.

Poranne spotkanie zaczniemy zaś od relacji z trwającego w Warszawie Festiwalu Radio Azja. Szczegóły wydarzenia o godz. 7.50.

Przeniesiemy się też na Kurpie, do Dąbrówki, gdzie Stowarzyszenie Trójwiejska organizuje specjalną adwentową odsłonę Bożego Obiadu. Z czym to się wiąże? O tym porozmawiamy po godz. 8.15.

Do tego kolejne odcinki naszych stałych propozycji: "Rekomendacji kulturalnych", "Abecadła etnografa" czy "Historii polskiego folku", a także najnowsze wiadomości kulturalne i "Archiwalnia".

Dla melomanów mamy najnowszą płytę Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek "Jeden - wiele". Album do zdobycia w naszej zabawie na Folkową Płytę Poranka.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (8.12) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek

at/pg

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa Poranek Dwójki