X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psychologiczny portret Krwawego Feliksa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 10:15
- Słyszę zarzuty, że w swojej książce usprawiedliwiam Dzierżyńskiego, podczas gdy tak naprawdę próbowałam jedynie dociec przyczyn - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka biografii Polaka, który stworzył sowiecki terror.
Audio
  • Psychologiczny portret Krwawego Feliksa (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Feliks Dzierżyński znów zyskuje w Rosji na popularności
Feliks Dzierżyński znów zyskuje w Rosji na popularnościFoto: RIA Novosti/Wikimedia/CC

Książka Sylwii Frołow "Dzierżyński. Miłość i rewolucja" jest próbą nowego spojrzenia na jedną z najbardziej przerażających, ale swoiście fascynujących postaci pierwszej połowy XX wieku.

Z jednej strony czerwony kat, który zza biurka wysyłał na śmierć tysiące ludzi i stworzył podwaliny pod radziecki systemu terroru, z drugiej dobroczyńca osieroconych dzieci, polski szlachcic, kochający ojciec, troskliwy brat i namiętny kochanek. Kim tak naprawdę był Feliks Dzierżyński?

- To był dobry człowiek, który całkowicie zaplątał się w zło - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow. - Często porównuję go z postaciami z Dostojewskiego. Najbliżej mu do Aloszy Karamazowa, który był młodym czystym chłopcem, wierzącym, że miłością zbawi świat - opowiadała autorka, którą z Feliksem Dzierżyńskim łączy historia jej pradziadka, rozstrzelanego prawdopodobnie na osobisty rozkaz ojca radzieckiej bezpieki.

Zdaniem Sylwii Frołow bezwzględnego charakteru Dzierżyńskiego i dokonanych przez niego okrucieństw nie da się "tłumaczyć", jak w przypadku wielu zbrodniarzy, dzieciństwem. Spędził je w dworku znajdującym się na terenie dzisiejszej Białorusi, pod opieką kochających rodziców. Dzierżyński wydawał wyroki śmierci kierując się ideałami i wiarą w nowy lepszy świat.

- W tamtych czasach rewolucjoniści na całym świecie byli przekonani, że nie można dokonać przełomu ustrojowego bez przemocy - zwracał uwagę gość Bartosza Panka.

Sam Dzierżyński postrzegał siebie jako obrońcę rewolucji, który winien troszczyć się wyłącznie o jej zwycięstwo, "nawet jeśli miecz spadnie przy tym na kilka niewinnych głów".

Więcej na temat życia i wyborów Feliksa Dzierżyńskiego oraz tego, jak jest postrzegany w dzisiejszej Rosji - w nagraniu audycji, w której udział wzięli: Sylwia Frołow oraz sowietolodzy - prof. Andrzej de Lazari i dr Łukasz Jasina (historyk, który niedawno wrócił z Moskwy).

Audycję przygotował Bartosz Panek.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: historia ZSRR
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
bece2015-03-06 11:50 Zgłoś
Autorka nieco mnie przeraziła swoją postawą... Kolejna osoba, która dała sobie wmówić, że Lenin był cacy, a Stalin be. Jesli już szukamy ludzkich cech u monstrum, to może warto zauważyć, że przecież Dżugaszwili pisał piękne romantyczne wiersze, które, rzecz znamienna, były doceniane i wyróżniane. To oczywiście mocno ironiczna uwaga - polecam jednak próbę wyjścia poza utarte schematy.
wiechosta2014-01-30 19:15 Zgłoś
Swój chłop, polski patriota.

Czytaj także

Hitler już nie straszy. Dziś byłby celebrytą

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:30
– W kwestii pokazywania Hitlera zostały twórcom tylko dwie drogi: jedna z nich to parodia, a druga to podkreślanie banalności tej osoby - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, która wzięła udział w dyskusji na temat współczesnych wizerunków Adolfa Hitlera w popkulturze.
rozwiń zwiń