Zbrodnia niedoskonała

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 13:17
Profil zbrodniarza – ten autentyczny i ten przedstawiony na kartach literatury. Kryminolodzy i literaturoznawcy porozmawiają o tych, którzy kroczą ścieżką występku…
Zbrodnia niedoskonała
Foto: Glow Images

Początki nowoczesnej kryminalistyki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Rozwój medycyny sądowej, toksykologii, batalistyki, stworzenie kartotek przestępców, pobieranie odcisków palców i DNA – wszystko to spowodowało, że zbrodnia doskonała stała się praktycznie niemożliwa. Mimo to najcięższe przestępstwa wcale nie stały się tylko częścią opowieści o przeszłości. Jakie są źródła zbrodni? Czy jest ona oznaką zezwierzęcenia, czy może czynem arcyludzkim? Jak przemiany w kryminalistyce wpływają na sposób działania przestępców? Jak odbijają się w kryminałach?
Rozmowa z prof. Moniką Całkiewicz – kryminolożką, autorką książek "Modus operandi sprawców zabójstw" oraz "Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia"; prof. Moniką Płatek - kierowniczką Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego WPiA UW oraz prof. Przemysławem Czaplińskim -  krytykiem literacki, teoretykiem i historykiem literatury XX w.
Audycja Michała Nowaka.
10 lutego (wtorek), godz. 22.00

Zobacz więcej na temat: DNA
Czytaj także

Najlepsza książka na wakacje to...

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 11:33
Polacy kochają kryminały. Największą popularnością cieszą się książki tłumaczone z języków skandynawskich i z angielskiego.
rozwiń zwiń