X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Potoroczyn: chciałem, żeby ta książka była dla człowieka doświadczeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 07:30
- Proszę zrozumieć, że ja mam zmącony stosunek do "Ludzkiej rzeczy" i nie do końca wiem, jak ona działa na czytelników - mówi Potoroczyn. - Nie myślałem, że piszę powieść, tylko że piszę balladę.
Audio
Paweł Potoroczyn
Paweł PotoroczynFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Literacki debiut publicysty, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, prezentujemy w tym tygodniu w cyklu "To się czyta". W "Rozmowach po zmroku" Paweł Potoroczyn po raz pierwszy wysłuchał fragmentu książki czytanej na antenie przez Adama Ferencego
- To jest coś bardzo staroświeckiego. Ja nie wiedziałem, czy to mi się udało. Dopiero teraz słyszę, że to ma swój rytm - mówił zachwycony Potoroczyn.
Ta książka snuje się jak opowieść przekazywana przez jednego człowieka drugiemu:
Miłość? To w niej ludzka rzecz. Ale, jak twierdzi Wanda, przytrafia się tylko raz, i to nie każdemu. Zawiść? Jeszcze stary piekarz całkiem nie ostygł, a już jego żona z Jankiem w izbie harcuje, wstyd i hańba. Wojna? Z łobuza uczyni bohatera. Śmierć? Kto wie, dla kogo dziś Kazimierz karawan zaprzęga?
Kiedy wojenna zawierucha dociera do Piórkowa, Jasiu, zwany Smyczkiem, chowa się w krostkowskich lasach i tworzy oddział partyzancki. Za wywiad będzie odpowiedzialny ksiądz Morga, pseudonim "Pasterz", łącznikiem zostanie miejscowy niemowa, "Gaduła", logistyką zajmie się Kazimierz, "Luter" - wszak w spadku po ojcu, duńskim konstruktorze, otrzymał karawan, którym powieziono na cmentarz samego arcyksięcia Ferdynanda. W oddziale nie zabraknie dziedzica Grzegorza, "Szoguna". Ich znakiem rozpoznawczym będzie klucz wiolinowy.
"Ludzka rzecz" to napisana z epickim rozmachem powieść o burzliwych losach mieszkańców Piórkowa i okolic. Ludzkie słabości i namiętności, dowcip i mądra zaduma nad fenomenem życia, pięknego a ulotnego - świetny debiut! (inf. W.A.B.)
 
W "Rozmowach po zmroku" z Pawłem Potoroczynem rozmawiała Joanna Szwedowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Coetzee dostarcza czytelnikowi arktycznych rozrywek"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 16:06
– Ten pisarz traktuje okrutnie nie tylko postacie, ale i siebie – mówił jeden z gości Dwójkowej "Czytelni”. W audycji rozmawiano o nowej powieści Johna Maxwella Coetzeego "Dzieciństwo Jezusa”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilch: nie można przestać być lutrem z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 11:11
Śmiertelna powaga Wielkiego Piątku. I... konieczność murzyna w Niedzielę Wielkanocną. Jerzy Pilch, jak przyznał w Dwójce, został ukształtowany przez tradycję swojego "luterskiego" domu. I jest losowi za to wdzięczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Dwójki wśród laureatów Nagrody Literackiej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:32
Tomasz Mościcki, znany słuchaczom Dwójki teatrolog, a także Kazimierz Orłoś, Krzysztof Karasek, Dorota Sidor, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Joanna Kulmowa to twórcy wyróżnieni w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń