Dramat otwarty Antoniego Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 13:51
Mija 155 lat od urodzin Antoniego Czechowa, wybitnego dramaturga, którego dzieła wciąż wystawiane są w teatrach na całym świecie. – Był geniuszem – oceniała prof. Katarzyna Osińska.
Audio
  • Katarzyna Osińska i Igor Gorzkowski rozmawiają o twórczości Antoniego Czechowa (Strefa literatury/Dwójka)
Paweł Gilewski, Anita Sokołowska, Marcin Zawodziński podczas próby medialnej przed premierą Wiśniowego sadu Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (30.01.2013 r.)
Paweł Gilewski, Anita Sokołowska, Marcin Zawodziński podczas próby medialnej przed premierą "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (30.01.2013 r.)Foto: PAP ARCHIWUM/Tytus Żmijewski

Twórczość Czechowa wyraźnie wpłynęła i zainspirowała wielu dramaturgów z różnych krajów. Był pisarzem scenicznym, który zaproponował formułę teatru otwartego, a także porzucił intrygę na rzecz refleksji.

Katarzyna Osińska, profesor z Instytutu Slawistyki PAN, autorka książek o teatrze rosyjskim, przyznała w radiowej Dwójce, że dzieła Czechowa są bardzo trudne do wystawienia.
- Jest to spowodowane tym, że jego formuła dramatu jest otwarta. Na tym też polega jego geniusz i jego przyleganie do współczesności. On pozwala na bardzo różne możliwości interpretacji, ale skrajne interpretacje grożą popadnięciem w nieporozumienie z autorem  - przekonywała prof. Katarzyna Osińska.

Zwracała ona uwagę, że w okresie stalinowskim patrzono na twórczość Czechowa jako na satyryka. – Komediowość jego dramatów była postrzegana jako wyśmiewanie jakichś przeżytków epoki minionej – podkreśliła prof. Osińska. Dodała, że jest to jednak błędne spojrzenie, gdyż jego dzieła są o wiele głębsze.

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"
Prowadzi: Iwona Malinowska
Goście: prof. Katarzyna Osińska (autorka książek o teatrze rosyjskim), Igor Gorzkowski (reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Ochoty)
Data emisji: 02.02.2015
Godzina emisji: 18.00

pp/jp

reklama

Czytaj także

Co Antoni Czechow myślał o karasiu w śmietanie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 09:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" gościem był Bogusław Deptuła, który opowiedział o swojej książce "Literatura od kuchni".
rozwiń zwiń