X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramat otwarty Antoniego Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 13:51
Mija 155 lat od urodzin Antoniego Czechowa, wybitnego dramaturga, którego dzieła wciąż wystawiane są w teatrach na całym świecie. – Był geniuszem – oceniała prof. Katarzyna Osińska.
Audio
  • Katarzyna Osińska i Igor Gorzkowski rozmawiają o twórczości Antoniego Czechowa (Strefa literatury/Dwójka)
Paweł Gilewski, Anita Sokołowska, Marcin Zawodziński podczas próby medialnej przed premierą Wiśniowego sadu Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (30.01.2013 r.)
Paweł Gilewski, Anita Sokołowska, Marcin Zawodziński podczas próby medialnej przed premierą "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (30.01.2013 r.)Foto: PAP ARCHIWUM/Tytus Żmijewski

Twórczość Czechowa wyraźnie wpłynęła i zainspirowała wielu dramaturgów z różnych krajów. Był pisarzem scenicznym, który zaproponował formułę teatru otwartego, a także porzucił intrygę na rzecz refleksji.

Katarzyna Osińska, profesor z Instytutu Slawistyki PAN, autorka książek o teatrze rosyjskim, przyznała w radiowej Dwójce, że dzieła Czechowa są bardzo trudne do wystawienia.
- Jest to spowodowane tym, że jego formuła dramatu jest otwarta. Na tym też polega jego geniusz i jego przyleganie do współczesności. On pozwala na bardzo różne możliwości interpretacji, ale skrajne interpretacje grożą popadnięciem w nieporozumienie z autorem  - przekonywała prof. Katarzyna Osińska.

Zwracała ona uwagę, że w okresie stalinowskim patrzono na twórczość Czechowa jako na satyryka. – Komediowość jego dramatów była postrzegana jako wyśmiewanie jakichś przeżytków epoki minionej – podkreśliła prof. Osińska. Dodała, że jest to jednak błędne spojrzenie, gdyż jego dzieła są o wiele głębsze.

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"
Prowadzi: Iwona Malinowska
Goście: prof. Katarzyna Osińska (autorka książek o teatrze rosyjskim), Igor Gorzkowski (reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Ochoty)
Data emisji: 02.02.2015
Godzina emisji: 18.00

pp/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co Antoni Czechow myślał o karasiu w śmietanie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 09:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" gościem był Bogusław Deptuła, który opowiedział o swojej książce "Literatura od kuchni".
rozwiń zwiń