REKLAMA

Okrutny talent Fiodora Dostojewskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 16:31
W "Strefie literatury" porozmawiamy o różnych obliczach wielkiego rosyjskiego pisarza. Pretekstem jest jego 135. rocznica śmierci.
Fiodor Dostojewski
Fiodor DostojewskiFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

O Dostojewskim nigdy nie powiesz: "Nie mam z nim nic wspólnego". "Z Dostojewskim" każdy ma coś wspólnego, bo przecież nikt nie może być obojętny wobec własnej duszy . Dostojewski to nie on - jak Tołstoj, czy ktokolwiek, Dostojewski to ja , grzeszny, zły, słaby, padający, podnoszący się - tak o Fiodorze Dostojewskim pisał Wasilij Rozanow.

Ten tekst napisany w 30. rocznicę śmierci autora "Zbrodni i kary" możemy znaleźć w numerze kwartalnika "Kronos" poświęconym Dostojewskiemu. A w 135. rocznicę śmierci pisarza o jego "okrutnym talencie" porozmawiamy z zastępcą redaktora naczelnego pisma Piotrem Nowakiem, tłumaczem tekstów Dostojewskiego i o Dostojewskim z tego numeru Jackiem Chmielewskim. Gościem będzie także Robert Papieski - tłumacz powieści "Lato w Baden" Leonida Cypkina, której bohaterem jest właśnie Fiodor Dostojewski i jego zona Anna.

W audycji porozmawiamy także z twórcami spektaklu zrealizowanego na motywach "Braci Karamazow" w nowym przekładzie Prof. Cezarego Wodzińskiego. Gośćmi będą reżyser spektaklu i autor adaptacji: Janusz Opryński oraz grający rolę Iwana Karamazowa - Łukasz Lewandowski.

***

Na audycję "Strefa literatury" zapraszamy w niedzielę (7.02) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzą Anna Lisiecka i Dorota Gacek.

bch