Polskie Radio
Section05
Fiodor Dostojewski

Słuchowisko "Gracz". Ewa Małecki: Dostojewski to dla mnie ważny pisarz

- Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. I właśnie ze względu na to, że psychologia człowieka jest w mojej twórczości szczególnie ważna, ten Dostojewski jest tak interesujący - mówiła Ewa Małecki, reżyserka słuchowiska "Gracz", którego premiera już w niedzielę na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski słuchowisko literatura Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Kameralna opowieść skupiona na jednostce". Krytyk teatralny o spektaklu "Młodzik"

- Fabuła skupia się głównie na jednostce. Głównym bohaterem jest Arkadij, który będąc bardzo młodym człowiekiem myśli, że coś już wie o życiu, jednak rzeczywistość szybko weryfikuje jego poglądy i staje się bardziej drastyczna niż mógł on sobie wyobrazić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA TEATR literatura Fiodor Dostojewski Igor Gorzkowski

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski Dwójka literatura biografia Dorota Gacek KULTURA

Janusz Głowacki – "My sweet Raskolnikow". Posłuchaj

Po wyprawie w lata 80. zaproponowaliśmy wspólne cofnięcie się o kolejną dekadę. Janusz Głowacki, po cyklu opowiadań, którymi zadebiutował w 1968 roku ("Wirówka nonsensu"), spróbował formy dłuższej. "My sweet Raskolnikow" jest bowiem takim właśnie długim opowiadaniem, nazywanym też przez Głowackiego mikropowieścią.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Janusz Głowacki Fiodor Dostojewski Kuba Sadowski Przemysław Bluszcz Renata Szewczak literatura

Na Scenie: Spektakl „Idiota”

Opowieść o dobrym, na wskroś uczciwym i moralnie doskonałym człowieku tylko przez tytuł uznanym za idiotę. Tak w skrócie można powiedzieć o przedstawieniu wyreżyserowanym przez Szymona Kaczmarka na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W audycji „Na Scenie” twórca spektaklu przybliżył jego przesłanie i wskazał, czym może zainteresować miłośników teatru.  
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów Fiodor Dostojewski Szymon Kaczmarek