Długodystansowiec. Sekrety prozy Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 22:00
10 sierpnia Jerzy Pilch obchodziłby 70. urodziny. Cenionego pisarza wspominaliśmy w "Strefie literatury". Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o wizji prozy w twórczości Jerzego Pilcha, o bliskich mu pisarzach i jego własnym sposobie pisania.
Jerzy Pilch podczas spotkania autorskiego, rok 2016
Jerzy Pilch podczas spotkania autorskiego, rok 2016Foto: PAP/Jacek Turczyk

"Pierwsze zdanie napisze każdy. Co więcej, pierwszą stronę napisze każdy. Nie sztuka schudnąć, sztuka utrzymać, gdy się schudnie. Proza to jest dystans dla maratończyka" – mówił w Dwójce Jerzy Pilch.

10 sierpnia pisarz skończyłby 70 lat. Zmarły 2 lata temu prozaik, dramaturg, felietonista uznawany jest przez czytelników i krytyków za wspaniałego stylistę polskiej prozy, twórcę rozpoznawalnej i niepodrabialnej frazy. "Wszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści" - mówi jedna z postaci powieści "Wiele demonów" o innym bohaterze tej książki.

O tym, jak swoje opowieści snuł Jerzy Pilch, co było znakiem firmowym jego prozy, jak wychodził mu ten maratoński bieg w pisaniu w "Strefie Literatury" opowiedział prof. Ryszard Koziołek – literaturoznawca, historyk literatury, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Słowa imienia Jerzego Pilcha "Granatowe góry" w Wiśle, a także przyjaciele pisarza Aleksander Jurewicz, Bronisław Maj oraz Krzysztof Varga.

***

Jerzy Pilch - prozaik, felietonista, dramaturg i scenarzysta. Od lat 80. był publicystą, a felietony, które wydawał, przyniosły mu opinię jednego z najwybitniejszych polskich twórców tej formy. Sam o sobie mówił, że jest "prozaikiem piszącym felietony".

Stworzył również scenariusze do dwóch filmów z cyklu Święta polskie: "Żółtego szalika" oraz "Miłości w przejściu podziemnym". Jego sztuki były adaptowane przez Teatru Telewizji - wśród nich możemy wyróżnić m.in. "Monolog z lisiej jamy" czy "Narty Ojca Świętego". Dwie powieści zostały zekranizowane: "Spis cudzołożnic" wyreżyserował Jerzy Stuhr, a Wojciech Smarzowski - utwór "Pod Mocnym Aniołem".

Był autorem ponad 20 powieści, między innymi "Marsz Polonia", "Miasto utrapienia". Opublikował również kolejne tomy "Dziennika" - pierwszy ukazał się w 2012 roku.

Jerzy Pilch był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Nike, otrzymał ją w 2001 roku za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Był również laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu "Polityki".

Pisarz zmarł 29 maja 2020 roku, w swoim domu w Kielcach. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Posłuchaj
29:09 2022_08_12 21_30_56_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Długodystansowiec. Sekrety prozy Jerzego Pilcha (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Ryszard Koziołek (literaturoznawca, historyk literatury, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Słowa imienia Jerzego Pilcha "Granatowe góry" w Wiśle), Aleksander Jurewicz (poeta, prozaik i eseista), Bronisław Maj (poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, felietonista i satyryk) oraz Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki, dziennikarz)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Szczęście nie jest dostępne". Radiowy alfabet Jerzego Pilcha [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:45
10 sierpnia wspominamy 71. rocznicę urodzin Jerzego Pilcha. Przypominamy fragmenty przeprowadzonych na antenach Polskiego Radia z nim rozmów. Ceniony pisarz mówił o literaturze, o polszczyźnie, o piłce nożnej, ale i nie stronił od spraw trudnych. Takich choćby jak doświadczenie choroby czy możliwość szczęścia.
rozwiń zwiń