REKLAMA

Tymothe Charmiona piosenki w kolorze biało-czerwonym

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 11:11
- Kiedyś Kieślowski zrobił filmy inspirowane narodowymi barwami Francji. Ja coś takiego muzycznie chcę zrobić z flagą polską - mówił w Dwójce mieszkający od ośmiu lat w Polsce francuski instrumentalista, kompozytor i autor tekstów piosenek.
Audio
  • Tymothe Charmiona piosenki w kolorze biało czerwonym (Opowieści po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Bohater reportażu Wojciecha Markiewicza opowiadał, że nie chce pisać piosenek bezpośrednio o Polsce, ale traktuje nasz kraj jako inspirację do śpiewania o sprawach uniwersalnych. - Na przykład kolor czerwony to barwy miłości, ale i wojny. Z kolei kolor biały to kolor niewinności. Kieślowski gdy robił "Trzy kolory", też nie mówił w nich tylko o Francji.

Tymothe Charmion wspominał, że swój pierwszy kontakt z Polską miał w gimnazjum za sprawą "Dekalogu" Kieślowskiego. - Oglądaliśmy pierwszą część tego filmu podczas lekcji o religiach świata. Zastanawiało nas, dlaczego Polacy tak mało tam ze sobą rozmawiają. Nauczycielka tłumaczyła, że w Polsce są trudne warunki życia i ludzie muszą oszczędzać energię, dlatego mówią tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Muzyk opowiadał też o różnicach między patriotyzmem polskim i francuskim. Tłumaczył także swoje piosenki poruszające problemy stosunków międzyludzkich.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotował: Wojciech Markiewicz

Goście: Tymothe Charmion (muzyk)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 21.30 

bch/jp