30-lecie Gruppy: malarze "krzyczących" obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 08:00
Byli jedną z najważniejszych formacji w polskiej sztuce lat 80. - To było fajne. Naprawdę. Byliśmy w centrum wydarzeń na własne życzenie - mówi Gruppa.
Audio
Fragment obrazu Ryszarda Woźniaka Dom dla nieuleczalnie chorych. Katarzynie Kobro 1987
Fragment obrazu Ryszarda Woźniaka "Dom dla nieuleczalnie chorych. Katarzynie Kobro" 1987Foto: wikipedia commons

- Właściwie do dzisiaj to się nie może zbilansować. Jesteśmy nazywani legendarną grupą i to słowo - legenda wypycha nas z poważnego dyskursu o sztuce - mówi jeden z artystów Gruppy w Dwójce.
Tworzyli jedną z najważniejszych formacji w polskiej sztuce lat 80. Sześciu artystów, sześć indywidualności połączył czas, wspólna wrażliwość, doświadczenia. Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Włodzimierz Pawlak, Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk oraz Ryszard Woźniak. Wszyscy to wciąż aktywni artyści, uznani malarze, których sztuka wzbudza zainteresowanie i duże emocje.
Jednocześnie wielki dorobek Gruppy pozostaje nieopracowany. A przypomnijmy, że to artyści Gruppy są autorami najbardziej rozpoznawalnych obrazów lat 80.: oprócz kanonicznego obrazu Ryszarda Woźniaka, to także "Bieg czerwonych ludzi” Jarosława Modzelewskiego czy "Czerwony autobus rusza w drogę dookoła świata” Włodzimierza Pawlaka.

Do wysłuchania reportażu o twórczości Gruppy zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

usc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

30 lat temu wystawiła się Gruppa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 13:18
Mija 30. rocznica pierwszej wystawy słynnej grupy artystycznej Gruppa. Z tej okazji w Dwójce spotkanie z jej członkami.
rozwiń zwiń