Polskie Radio
Section05
13 grudnia

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL historia Polski komunizm Paweł Skibiński historia PRL represje Wojciech Jaruzelski bezpieka służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Jerzy Urban opozycja demokratyczna 13 grudnia społeczeństwo

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na lekcję żywej historii

Dziś 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - jednej z najpoważniejszych zbrodni komunistów na narodzie polskim, która miała na celu zgaszenie protestów społecznych. 13 grudnia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na całodzienne obchody - przewidziano m.in. wystawy, dyskusje i pokazy historyczne, uhonorowani zostaną także działacze opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny 13 grudnia historia Polski PRL infografika

Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia

- Drzwi się otwierają, bardzo energicznie wchodzi grupa 20, może 25 żołnierzy, uzbrojonych, prowadzonych przez pana w ciemnym płaszczu. Stanęli w holu, miny smutne, bardzo poważne, a ja zażartowałem: no co, nie dają wam spać, tylko ćwiczą o tej porze? Milczenie. Wtedy podszedł ten pan w długim, czarnym płaszczu i powiedział: radzę wam, żebyście już wyszli, bo za chwilę zamykamy te drzwi - opowiadał w archiwalnym nagraniu Ksawery Jasieński, spiker Polskiego Radia. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dwójka Michał Nowak 13 grudnia

Stan wojenny w Polsce. Premier Morawiecki: doprowadził do zapaści cywilizacyjnej

"Stan wojenny doprowadził do cywilizacyjnej zapaści, na wiele lat przekreślił historyczne szanse naszego kraju" - skomentował premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że "pod koniec dekady lat osiemdziesiątych sprawcy wielkich polskich nieszczęść" do dziś nie zostali rozliczeni", co kładzie się "ponurym cieniem na polskiej rzeczywistości, ciągle podkopując wiarę w elementarną praworządność i sprawiedliwość".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki stan wojenny 13 grudnia

Stan wojenny. "Ofiary wołają coraz ciszej"

- Gen. Jaruzelski z Wojskową Radą Ocalenia Narodowego podciął skrzydła, coś się skończyło, orzeł, który zrywał się do lotu, został zdeptany. Wielka nadzieja, entuzjazm, który był w Solidarności - to zostało zniszczone, zaprzepaszczone - mówił o wprowadzeniu stanu wojennego​ Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  13 grudnia stan wojenny Dwójka Paweł Siwek PRL

TYLKO U NAS W rocznicę 13 grudnia w gdańskim ECS porozmawiają o... kocie prezesa. Działacze Solidarności oburzeni

- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku powinno zajmować się wzmacnianiem wiedzy o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r., a nie tym gdzie i z kim spał kot prezesa 41 lat temu - uważa Czesław Nowak. Prezes Stowarzyszenia Godność podkreślił, że "wychodzi żal i słabość kadr tej instytucji".
Zobacz więcej na temat:  Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk pomorskie wydarzenia z kraju POLSKA 13 grudnia stan wojenny regiony historia Polski

"Kłamał przez całe swoje życie polityczne, zdrajca Polski". Prof. Panfil o Jaruzelskim

- Prezydent Andrzej Duda ma rację. Akt zdrady dokonał się w latach 40. Myślę, że tym Rubikonem zdrady było zostanie tajnym współpracownikiem Głównego Zarządu Informacji Wojskowej. Zza tej granicy już nie ma powrotu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tomasz Panfil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny komunizm PRL Wojciech Jaruzelski Adam Michnik HISTORIA historia Polski 13 grudnia

Specjalny koncert w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN: wolność mamy w genach

- Na tej szerokości geograficznej, nad Wisłą, wolność jest częścią polskiego, narodowego genotypu, jest częścią polskiego szpiku. Jest jak powietrze albo jak światło, któremu wystarczy nie przeszkadzać - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas koncertu "Po co nam wolność?", który został zorganizowany z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Karol Nawrocki

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski wspomnienie Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

Debata nad fenomenem "Solidarności". Czarnek: ofiary stanu wojennego zdobyły się na niebywałe bohaterstwo

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w siedzibie redakcji "Tygodnika Solidarność" odbyła się debata dotycząca fenomenu Solidarności. Przed dyskusją uczczono trzynaście ofiar tamtejszych wydarzeń, w tym Grzegorza Przemyka i dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy zginęli podczas pacyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 13 grudnia stan wojenny PRL komunizm Przemysław Czarnek Solidarność Sławomir Cenckiewicz

Piotr Duda: dziś esbecy podnoszą głowę do góry, dlatego musimy pamiętać o bohaterach "Solidarności"

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda apelował o pamięć o wydarzeniach i zbrodniach sprzed 40 lat. Według niego, choć dorobkiem Sierpnia 80' jest wolna, suwerenna Polska, to o tę wolność i suwerenność nadal trzeba walczyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 13 grudnia stan wojenny komunizm historia Polski społeczeństwo Solidarność Piotr Duda