Polskie Radio
Section05
13 grudnia

"Kłamał przez całe swoje życie polityczne, zdrajca Polski". Prof. Panfil o Jaruzelskim

- Prezydent Andrzej Duda ma rację. Akt zdrady dokonał się w latach 40. Myślę, że tym Rubikonem zdrady było zostanie tajnym współpracownikiem Głównego Zarządu Informacji Wojskowej. Zza tej granicy już nie ma powrotu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tomasz Panfil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny komunizm PRL Wojciech Jaruzelski Adam Michnik HISTORIA historia Polski 13 grudnia

Specjalny koncert w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN: wolność mamy w genach

- Na tej szerokości geograficznej, nad Wisłą, wolność jest częścią polskiego, narodowego genotypu, jest częścią polskiego szpiku. Jest jak powietrze albo jak światło, któremu wystarczy nie przeszkadzać - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas koncertu "Po co nam wolność?", który został zorganizowany z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Karol Nawrocki

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski wspomnienie Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

Debata nad fenomenem "Solidarności". Czarnek: ofiary stanu wojennego zdobyły się na niebywałe bohaterstwo

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w siedzibie redakcji "Tygodnika Solidarność" odbyła się debata dotycząca fenomenu Solidarności. Przed dyskusją uczczono trzynaście ofiar tamtejszych wydarzeń, w tym Grzegorza Przemyka i dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy zginęli podczas pacyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 13 grudnia stan wojenny PRL komunizm Przemysław Czarnek Solidarność Sławomir Cenckiewicz

Piotr Duda: dziś esbecy podnoszą głowę do góry, dlatego musimy pamiętać o bohaterach "Solidarności"

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda apelował o pamięć o wydarzeniach i zbrodniach sprzed 40 lat. Według niego, choć dorobkiem Sierpnia 80' jest wolna, suwerenna Polska, to o tę wolność i suwerenność nadal trzeba walczyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 13 grudnia stan wojenny komunizm historia Polski społeczeństwo Solidarność Piotr Duda

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wyszkowski: komunistyczna propaganda nadal ma swoją siłę

- Trudno się nie zgodzić z tym, że część społeczeństwa mogła uwierzyć w to, że wprowadzenie stanu wojennego to było "mniejsze zło" - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, członek Kolegium IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA stan wojenny komunizm 13 grudnia historia Polski Solidarność Polskie Radio 24 Krzysztof Wyszkowski

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej stan wojenny 13 grudnia PRL komunizm historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

"Docierał do umysłu 13-latka z opóźnieniem". Politolog wspomina wybuch stanu wojennego

- 13 grudnia, niedziela, śnieg, wyczekiwanie, czy pójdziemy do szkoły, czy nie. Ten stan wojenny docierał do oczu i umysłu 13-latka z opóźnieniem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski. Wspomnienia z 13 grudnia 1981 roku przywołali także socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Łódzkiego prof. Arkadiusz Jabłoński oraz prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny HISTORIA historia Polski 13 grudnia PRL komunizm

Krzysztof Czabański o albumie PR: "To służba pamięci"

- Widać, że tożsamościowa rola pamięci narodowej, służenia tej pamięci, jest kontynuowana i jest bardzo mocno wspierana przez Polskie Radio - powiedział były prezes Polskiego Radia oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Jak dodał, album "Żeby Polska była Polską" doskonale wpisuje się w serię charakterystycznych, ze względu na ikonograficzno-fonograficzną formę, publikacji Polskiego Radia poświęconych tematyce rocznicowo-patriotycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Czabański album W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Jerzy Popiełuszko 13 grudnia stan wojenny historia Polski POLSKA

Prześladowania w stanie wojennym. Szef pionu śledczego IPN: odpowiedzialni za represje zostaną rozliczeni

Jak poinformował szef pionu śledczego IPN, prokurator Andrzej Pozorski, Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi koncentruje się na rozliczaniu zbrodni sądowych z okresu stanu wojennego. Prokurator wyjaśnił, że podstawą tych działań jest stwierdzenie przez wymiar sprawiedliwości, że stan wojenny został wprowadzony nielegalnie, a stojąca na jego czele grupa była organizacją przestępczą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo historia Polski IPN 13 grudnia stan wojenny prokuratura sąd