Debiuty krakowskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 12:30
W "Czytelni" rozmawialiśmy o dwóch debiutach twórców, pochodzących z Krakowa. Omówiliśmy "Koniec świata na mojej ulicy" Jakuba Ciećkiewicza oraz "Bestiariusz nowohucki" Elżbiety Łapczyńskiej.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe i Shutterstock

Posłuchaj
30:07 Czytelnia 14.02.2021.mp3 Debiuty krakowskich twórców (Czytelnia/Dwójka)

Jakub Ciećkiewicz - "Koniec świata na mojej ulicy"

"Jestem pod urokiem poetyckiej prozy Jakuba Ciećkiewicza. Mitologia dzieciństwa, baśniowe miniaturki o dużym ładunku emocjonalnym poświęcone Olszy i innym zakątkom Krakowa, w których to na poły surrealistycznych miniaturkach zadziwia realistyczna dbałość o detal i szczegół opisywanego świata, zapamiętanego oczami dziecka; galeria dziwaków, „proroków”, Jezusów”, Judaszy, Michałów Aniołów, panów Mechów, Banachów, Cuchaltów i innych postaci z odeszłej epoki, kolorowych ptaków, jakich się już nie spotyka, bo przecież jak zapowiada tytuł tej prozo-poezji jest to rzecz „o końcu świata na mojej ulicy".

Z przedmowy Józefa Barana.

Elżbieta Łapczyńska - "Bestiariusz nowohucki"

Nowa Huta, lata 50. Tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt. Wykuwa się tu także nowy człowiek – produkt nieudany i popsuty. Wielowątkowa opowieść jest snuta właśnie przez nowych ludzi, takich jak prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka czy człowiek bez twarzy. Kiedy w ich losy wkracza niejaki doktor Szpigiel, wraz z nim pojawia się zamęt. Debiutancka powieść Elżbiety Łapczyńskiej odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 14.02.2021

Godzina emisji: 12.30