Dojrzewanie dziewczyny według Munro

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 22:00
- Bohaterka tej książki to trochę taka Ania z Zielonego Wzgórza w wersji dla dorosłych - w niedzielnej "Czytelni", na chwilę przed wręczeniem Alice Munro Nagrody Nobla, rozmawialiśmy o jej zbiorze opowiadań "Dziewczęta i kobiety".
Audio
  • Dojrzewanie dziewczyny według Alice Munro (Czytelnia/Dwójka)
Wydane właśnie zbiory opowiadań Zabiegi Marcina Orlińskiego i Czarne bataliony Piotra Goćka to wciągająca lektura
Wydane właśnie zbiory opowiadań "Zabiegi" Marcina Orlińskiego i "Czarne bataliony" Piotra Goćka to wciągająca lektura Foto: Glow Images/East News

Ta niedawno wydana w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B. książka, to jedno z pierwszych opublikowanych dzieł Alice Munro. Goście audycji "Czytelnia" zwracali uwagę, że pochodzący z 1971 roku zbiór opowiadań "Dziewczęta i kobiety", zawiera większość wątków charakterystycznych dla jej dalszej twórczości.

- Główna postać tej książki jest podobna do jej innych bohaterek, a zarazem jest uderzająco podobna do samej Munro - zauważała Magdalena Miecznicka . - Jest to dziewczyna bardzo silna psychicznie, ciekawa świata, otwarta na dziwactwa swojej i cudzej psychiki, ale też o nastawieniu analitycznym zarówno do siebie jak i do świata.

/

Del Jordan, bohaterka historii opowiadanych w "Dziewczętach i kobietach", jest outsiderką dorastającą w latach czterdziestych na przedmieściach. Munro opisując jej życie od różnych stron przedstawia problemy związane z dojrzewaniem, metamorfozą dziewczyny w kobietę. - Podczas lektury tych historii można sobie przypomnieć epizody z własnego życia, o których nigdy wcześniej się nie myślało, dlatego że one nie funkcjonują w rozmowach na własny temat - podkreślała Miecznicka.

Piotr Kofta zwracał uwagę, że w "Dziewczętach i kobietach" możemy zaobserwować proces formowania się koncepcji pisarskiej Alice Munro, polegający na opisywaniu tego, co się widziało na własne oczy. - To jest bardzo ciekawy eksperyment: wchodzić do tej samej rzeki, ale za każdym razem wyciągnąć z tego coś innego - komplementował.

Więcej o książce Alice Munro w nagraniu audycji przygotowanej przez Małgorzatę Szymankiewicz.

bch

Zobacz więcej na temat: Alice Munro

Czytaj także

Uporczywe pisarstwo Alice Munro

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 16:00
- To pisarstwo, wpisane w cykl życia samej autorki, opowiada o zyskiwaniu świata, w którym dzisiaj żyjemy - mówiła w Dwójce prof. Inga Iwasiów. Bohaterką "Rozmów po zmroku" była Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2013.
rozwiń zwiń