Perły literatury żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:10
W dzisiejszej audycji "Czytelnia" omówiliśmy "Perły" Izraela Joszua Singera w przekładzie Krzysztofa Modelskiego oraz "Przysięgę wierności" Szmuela Josefa Agnona w przekładzie Piotra Pazińskiego.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
29:52 Dwójka 2021_03_14 Czytelnia.mp3 Rozmowa o literaturze żydowskiej (Czytelnia/Dwójka)

 

Izrael Joszua Singer - "Perły" w przekładzie Krzysztofa Modelskiego

Perły to drugi, po Na obcej ziemi, wydany przez Fame Art, tom opowiadań Izraela J. Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Razem z opowiadaniami siostry autorów Ester Singer Kreitman pt. Rodowód  tworzą serię Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa.

Podobnie jak Na obcej ziemiPerły stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J. Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.

Szmuel Josef Agnon - "Przysięga wierności" w przekładzie Piotra Pazińskiego

Historia młodego biologa Jakoba Rechnitza i jego wybranki Szoszany Ehrlich toczy się wśród żydowskich pionierów w Jafie na początku XX wieku, ale mogłaby rozgrywać się wszędzie, bo wszędzie ludzie próbują odczytać ukryte poruszenia własnej duszy. I jeżeli dotąd Agnonowi w jego pisaniu towarzyszyły pokolenia rabinów i mędrców, w Przysiędze wierności dołączył do nich jeden mędrzec nowy: Sigmund Freud. Szmuel Josef Agnon, urodzony w 1888 w Buczaczu, zmarły w 1970 roku w Jerozolimie, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1966 roku, jeden z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrz Amosa Oza i Cruji Szalew. W kilku powieściach oraz kilkuset nowelach i opowiadaniach opisywał świat żydowskiej Galicji i życie w Ziemi Izraela. Świadek, kronikarz i krytyczny obserwator epoki tworzenia się izraelskiej państwowości oraz gwałtownych przemian społecznych pierwszej połowy XX wieku. Jego pisarstwo, głęboko zakorzenione w tradycji, zmaga się z wyzwaniami świeckiej nowoczesności.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 14.03.2021

Godzina emisji: 12.30