Polskie Radio
Section05
Izrael

Netanjahu chciał, by Egipt oddał Palestyńczykom część Synaju

Premier Benjamin Netanjahu zabiegał jeszcze u administracji Baracka Obamy, aby przekonała Egipt do oddania części Półwyspu Synaj przyszłemu państwu palestyńskiemu. Izrael natomiast anektowałby część Zachodniego Brzegu. Takie informacje podał izraelski dziennik "Haarec". Czy taki plan byłby do przyjęcia dla Autonomii Palestyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  Izrael Egipt Synaj Palestyna USA Benjamin Netanjahu Autonomia Palestyńska

NASZ WYWIAD Szef agencji kosmicznej Izraela: możecie wygrać w cyberwalce

Warszawa może zwyciężyć w wojnie w cyberprzestrzeni. W Polsce można zrealizować te same cele co w Izraelu. U nas zaczęliśmy od edukacji – pracując już od szkoły podstawowej uczyliśmy społeczeństwo o cyberbezpieczeństwie. Zbudowaliśmy równolegle bazę wiedzy, która pozwala rozwijać nowoczesny przemysł i obronność – powiedział portalowi PolskieRadio.pl prof. Isaac Ben-Israel z Uniwersytetu w Tel Awiwie, przewodniczący Izraelskiej Agencji Kosmicznej, były deputowany i były doradca premiera Benjamina Netanjahu.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD cyberatak Izrael technologie

Tajemnica miejsca narodzin Jezusa Chrystusa

Odwiedzamy dziś grotę Narodzin Jezusa i zaglądamy do Jego żłóbka. Czy dzieje Chrystusa są na tyle pasjonujące, by tropić Jego ślady? Co o okolicznościach narodzin mówią nam Ewangelie? Co eksperci podpowiadają nam na temat tamtych wydarzeń i towarzyszących im okoliczności. Na te pytania starali się dać odpowiedź w Polskim Radiu 24 Iwona Niemyjska, ekspertka ds. Ziemi Świętej i ks. Jerzy Banak, biblista i przewodnik po Ziemi Świętej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Izrael Jezus Chrystus

Polska start-upowym zagłębiem? Możemy uczyć się od Izraela

Podczas swojego expose premier Mateusz Morawiecki jako jeden ze wzorów dla polskiej gospodarki stawiał izraelską innowacyjność. Ten 8,5-milionowy kraj w przeliczeniu per capita ma największą na świecie wartość inwestycji technologicznych, największa liczbą  naukowców, specjalistów i patentów. Sektor technologiczny tworzy aż 18 proc. rocznego dochodu narodowego i 30 proc. wartości eksportu.
Zobacz więcej na temat:  Izrael start-up startup technologie innowacyjna gospodarka innowacyjność innowacje firmy Błażej Prośniewski

Izraelskie lobby naciska na Donalda Trumpa, by poskromić Iran

USA zapowiadają utworzenie międzynarodowej koalicji by "odeprzeć Iran i jego działania". Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oskarżyła również Teheran o dozbrajanie jemeńskich rebeliantów Huti w rakiety balistyczne. - Silne lobby proizraelskie naciska na Donalda Trumpa, by poskromić Iran - tłumaczył w radiowej Jedynce amerykanista, Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran USA Donald Trump Izrael Magdalena Skajewska Świat w południe