Dizajn to nie szkice piórkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 14:28
- Każdy projekt jest nowym wyzwaniem i za każdym razem to podróż w nieznane - opowiadała o dizajnie projektantka Małgorzata Rygalik, której prace można było oglądać na zakończonym właśnie 1. Festiwalu Wawa Design.
Audio
  • O zakończonym właśnie 1. Festiwalu WAWA DESIGN opowiadali projektanci: Małgorzata i Tomasz Rygalikowie (Dwójka/Pop-południe)
  • Piotr Stasiak opowiadał o telewizji hybrydowej (Dwójka/Pop-południe)
  • Barbara Schabowska opowiadała o wystawie nabistów w Monachium (Dwójka/Pop-południe)
Fragment plakatu Festiwalu WAWA DESIGN
Fragment plakatu Festiwalu WAWA DESIGNFoto: mat. prasowe/Soho Factory

Impreza odbyła się pod hasłem "Human" i z założenia odpowiadała na potrzeby człowieka, określonych grup społecznych oraz wiekowych. Mówiła o prawach i powinnościach. Pokazywała świat projektowany przez człowieka i dla człowieka.

Projektanci, chcąc zachować świeżość, muszą zwracać uwagę na to, jak ewoluuje rzeczywistość. – Bardzo ważne w procesie twórczym są wytyczne i ograniczenia. Nie jesteśmy frywolnymi artystami, którzy szkicują piórkiem. Pracujemy dla konkretnych osób i instytucji. Musimy się liczyć z potrzebami rynku. Wytyczne do projektu, o których mówiłam, są bardzo złożone, ale to one na koniec decydują o wartości wykonanej pracy - mówiła w "Pop-południu" Małgorzata Rygalik z Rygalik Studio.

Projektowanie to pasja i wolność wyrazu artystycznego, ale też ograniczenia narzucone przez wielkie firmy, które składają zamówienia. Czy finanse ograniczają kreatywność? - Mamy doświadczenie pracy z każdym budżetem, od najmniejszego po olbrzymi. Finanse to kolejna wytyczna, która wpływa na kształt projektu. Mebel może być wykonany z karbonu albo tytanu, a inny np. z tektury. Nie ma znaczenia dla nas, czy pracujemy z dużym, bądź małym budżetem: przedmiot ma spełniać swoją funkcję - podkreślał w rozmowie projektant Tomasz Rygalik.
W audycji usłyszeliśmy także relację Barbary Schabowskiej z wystawy nabistów w Monachium, a gość "Pop-południa" Piotr Stasiak, dziennikarz "Newsweeka" i specjalista od nowych technologii, opowiedział nam o telewizji hybrydowej.
Audycję przygotowała Marta Strzelecka.

Zobacz więcej na temat: design Warszawa wystawa