Polskie Radio
Section05
design

Targi Rzeczy Ładnych, czyli najlepszy polski design, grafiki i plakaty

Przed nami dwa dni spotkań z... ładnymi rzeczami. Jest na to szansa podczas dwudniowych Targów Rzeczy Ładnych, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę w Warszawie. Spotkać tam będzie można blisko 200 wystawców prezentujących najlepszy polski design, ale także znakomite polskie plakaty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA design STYL ŻYCIA plakat grafika projektowanie moda Warszawa targi Piotr Firan Trójka

Instytut Wzornictwa Przemysłowego czeka na zgłoszenia projektów w konkursie "Dobry Wzór" i "Young Design"

 - Zostało coraz mniej czasu na zgłoszenie się do konkursu "Dobry Wzór". To najstarszy polski konkurs promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku - przypominała Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzornictwo projektowanie design rzemiosło

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Tamara Łempicka architektura malarstwo design Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka art déco

Ewa Liebchen w "Miejscówce z Dwójką". Muzyka zainspirowana meblami

Najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" zainspirowała... wyjątkowa kolekcja mebli autorstwa dwójki młodych polskich projektantów Ewy Bochen i Macieja Jelskiego o nazwie "Oddity". - Taki jest też tytuł utworu, który powstał jako dźwiękowa identyfikacja do tych mebli - mówiła w Dwójce flecistka, solistka i kameralistka Ewa Liebchen.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Jamrozek muzyka współczesna design wzornictwo koncert

Ludowość i nowoczesność ze szczyptą zaradności. Polskie meblarstwo 1945-1970

Polskie meblarstwo z okresu PRL zachwyca do dzisiaj, nie tylko ekspertów i miłośników stylu vintage. W książce "Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość" znajdziemy opis procesu narodzin i rozkwitu polskiego powojennego meblarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego ludowych korzeni. O publikacji w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała jej autorka Anna Kostrzyńska-Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan design wzornictwo Stanisław Witkiewicz KSIĄŻKA PRL SZTUKA

PR24 "Przedmioty". Meble z PRL w krakowskim Muzeum Narodowym

- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura Maja Kluczyńska design Muzeum Narodowe w Krakowie regiony małopolskie Kraków społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

"Design i architektura to sztuka bliska człowiekowi". Gliński o nowych galeriach w Krakowie

- W Krakowie prezentujemy to co najcenniejsze w polskim designie i architekturze - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie - Kamienicy Szołayskich. Odwiedził tam dwie nowe stałe ekspozycje poświęcone architekturze i designowi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA KULTURA design Piotr Gliński architektura regiony małopolskie społeczeństwo

Wzornictwo PRL-u. "Śledź w gazecie, listy w bombonierce"

- Tuż po wojnie Polacy kupowali wszystko, co było dostępne i nie zwracali uwagi na opakowania. Podobnie działo się w kryzysowych latach 80. Mimo to symbolem tego okresu jest nie tylko śledź zapakowany w gazetę, ale też ciekawe wzornictwo - opowiada  Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA design PRL Kamil Jasieński