"Vol. 67". Nowa płyta zespołu Lautari

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 22:10
Inspiracją dla powstania nowego programu Lautari był Oskar Kolberg. Utwory zarejestrowano i wydano z pomocą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Audio
  • Rozmowa z członkami zespołu Lautari o ich nowej płycie "Vol. 67" (Źródłogranie/Dwójka)
Fragment okładki płyty Lautari Vol. 67
Fragment okładki płyty Lautari "Vol. 67"Foto: mat. prasowe

Dla grupy Lautari najważniejszy były przekaz, idee i zbiory zawarte w dziele życia Oskara Kolberga "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Zdaniem zespołu dziś, tak jak w czasach, gdy działał Kolberg, aktualne są pytania o rolę muzyki tradycyjnej w polskiej kulturze narodowej, o możliwość jej funkcjonowania i oddziaływania – niegdyś w europejskich salonach, teraz na światowym rynku world music.

Tytuł płyty "Vol. 67" nawiązuje do 67. tomu dzieł zebranych Kolberga, zawierającego opracowania fortepianowe muzyki ludowej. Płyta zawiera motywy tradycyjne zapisane przez Kolberga (t. 23, "Kaliskie"), a także nagrania archiwalne oraz własne nagrania terenowe. Cały repertuar pochodzi z okolic Sieradza i Kalisza.

Lautari zajmuje się w swej twórczości dziedzictwem tradycyjnej muzyki, a jednocześnie korzysta ze współczesnych brzmień. Do dzieła Kolberga podchodzi, sprawdzając je i konfrontując ze znanymi nam dzisiaj możliwościami praktykowania i transmisji muzyki źródłowej. Intencją zespołu jest to, by dawna muzyka, nie tracąc niczego ze swych podstawowych sensów - użyteczności, obrzędowości, magii - była równocześnie aktualną wypowiedzią muzyków.

***

mat. prasowe/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak