Polskie Radio
Section05
Oskar Kolberg

Z Kolbergiem w ręce. Nagrody im. Oskara Kolberga rozdane po raz 48.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania Nagród "Za zasługi dla kultury ludowej". W "Źródłach" przypominamy postaci niektórych laureatek tej najbardziej prestiżowej w dziedzinie kultury ludowej nagrody. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna tradycja Zamek Królewski Piotr Gliński rękodzieło dziedzictwo narodowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Tejchma Oskar Kolberg

„Ludowe Oskary” po raz 48.! Nagroda im. Oskara Kolberga

Różnorodni artyści ludowi, animatorzy, dokumentaliści folkloru, naukowcy – wszyscy, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej mogą ubiegać się o to wyjątkowe wyróżnienie. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, wyróżnienie nazywane „ludowym Oskarem”, zostanie rozdana po raz 48!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa wieś Piotr Dorosz Oskar Kolberg

Izydor Kopernicki - lekarz, pierwszy profesor antropologii na ziemiach polskich

Rozsławił źródła lecznicze w Rabce. Podczas powstania styczniowego 1863 roku, jako lekarz wojskowy, pielęgnował rannych w Kaliskiem, był też komisarzem powstańczym w Galicji. Po upadku zrywu wyjechał do Paryża, a następnie do Bukaresztu i tam założył muzeum anatomiczne. Bohaterem audycji "Eureka" był Izydor Kopernicki, lekarz i pierwszy polski profesor antropologii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak królowie Polski król Wawel antropologia medycyna historia Polski Oskar Kolberg

Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie z Mozaiką

Edukacyjne spotkania z kulturą i sztuką to również poznawanie świata opowieści. Artyści z poznańskiej gruby Mozaika przygotowali spektakl, w którym dzieci mogą mieć styczność z pięknymi historiami opowiadanymi w barwny sposób – to przecież świetna droga rozwoju wyobraźni, budowania skupienia oraz utrwalania uniwersalnych wartości! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Oskar Kolberg Dolny Śląsk Norwegia

Gala 47. Nagrody im. Oskara Kolberga. Premier: kultura tradycyjna ma niepowtarzalną siłę i charakter

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, Polska bez kultury ludowej nie miałaby swojej duszy. "Kultura tradycyjna ma niepowtarzalną siłę, charakter i moc" - dodał w liście skierowanym do uczestników gali 47. Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Mateusz Morawiecki Piotr Gliński Oskar Kolberg Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo

Historia Niewypłakana: Iłowa 

Dolny Śląsk to miejsce zasiedlone przez ludność z niemal wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej. Dotarli tu między innymi Kresowianie z Podola, z lwowskiego, z Wołynia, z Podkarpacia, górale czadeccy z Bukowiny Rumuńskiej, Polacy z Bośni, Lachowie Sądeccy, Łemkowie i wielu innych. Żyjące tu społeczności do dziś zachowały bezcenne skarby własnych kultur wyniesione przez przodków z rodzinnych miejsc.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Oskar Kolberg

Zasłużeni dla kultury ludowej odbiorą Nagrodę im. Oskara Kolberga

Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości na rzecz kultury ludowej. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Oskar Kolberg

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" 2022!

Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna kultura ludowa sztuka ludowa Oskar Kolberg W POLSKIM RADIU

Wojna w Ukrainie oczami etnografa i dziennikarza

Tak naprawdę perspektywa etnografki Julii Bujskich i dziennikarza Eugeniusza Sały to perspektywa Ukraińców, których ojczyzna stała się celem agresji innego kraju. Perspektywa ludzi, którzy zostali ofiarami tej agresji. To spojrzenie dzieci swoich rodziców, bliskich, przyjaciół, sąsiadów, przechodniów, obcych, którzy w czasie kryzysu stają się sobie bliscy. Bliscy choć na chwilę, w czasie wzajemnego pomagania sobie w schronach przeciwbombowych, pociągach ewakuacyjnych.  
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Wielkanoc Ukraina Oskar Kolberg