REKLAMA

S-O-L-O. Wielokrotna trzydziestka Tomasza Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 11:00
"S-O-L-O: 30th Birthday / 30 Concerts / 30 Cities" to siódmy autorski album Tomasza Dąbrowskiego, zwieńczenie serii koncertów solowych na trzydzieste urodziny artysty, które odbyły się w dwunastu różnych krajach oraz trzech sesji nagraniowych.
Fragment okładki płyty Tomasza Dąbrowskiego S-O-L-O: 30th Birthday  30 Concerts  30 Cities
Fragment okładki płyty Tomasza Dąbrowskiego "S-O-L-O: 30th Birthday / 30 Concerts / 30 Cities"Foto: materiały prasowe

Trzydzieści miejsc, dwanaście krajów, sześć miesięcy i dwadzieścia dziewięć dni. Tysiące kilometrów, dziesiątki samolotów, pociągów, busów, samochodów. Setki ludzi, starych i nowych znajomych. Nowe kraje i miasta. Odkryte brzmienia na trąbce i nowe tekstury. Trzy sesje nagraniowe zrealizowane w odrębnych od siebie akustycznie lokalizacjach na terenie Kopenhagi. Wydawnictwo zawiera dziesięć utworów, które w zamyśle autora mają tworzyć wspólną całość. Historię opowiedzianą w dziesięciu rozdziałach.

Muzyka została zainspirowana SUMI-e - japońską monochromatyczną formą malarską, w której używa się jednego pociągnięcia pędzla. Celem techniki jest nie tyle reprodukcja wyglądu przedmiotu, ale uchwycenie jego ducha. Idea przeniesiona na język muzyki to opowieść snuta nieprzerwanie z wykorzystaniem jednego instrumentu. Trębacz - niczym artysta SUMI-e nie odrywający pędzla od płótna do momentu ukończenia - zabiera słuchaczy do bardzo osobistego świata: od teraźniejszych inspiracji muzycznych do zakamarków przyszłości.

Jak mówi sam artysta: "przychodzą momenty w życiu, kiedy wszystko zmienia się bezpowrotnie. Dla mnie trzydzieste urodziny to jeden z takich właśnie momentów, kiedy pierwszy raz w moim życiu zdaję sobie sprawę z upływu czasu. Myśląc o minionej dekadzie widzę, że czas upływa coraz szybciej i jest go coraz mniej. Zamiast myśleć o tym, co było, staram się patrzeć w przyszłość, szukać nowych środków wyrazu, kolejnych nieotwartych drzwi. Koncerty solo to niewątpliwie najbardziej wymagająca dla mnie forma, oneman show, w którym jestem sam na scenie, nie mam się za kim schować... Tylko trąbka i tłumiki, wspomagane moją wyobraźnią, wątpliwościami i inspiracjami. Muzyką, z którą dorastałem i którą tworzyłem do tej pory".

Ukazaniu się płyty "S-O-L-O: 30th Birthday / 30 Concerts / 30 Cities" towarzyszy premiera filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem, którego autorem jest Kristoffer Juel. 

***

materiały prasowe/mc

Zobacz więcej na temat: FILM MUZYKA płyta