Radiowa odyseja porucznika Xięcia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 22:45
"Odyseja Xięcia" to prawdziwa historia ośmiorga członków plutonu "Felek" ze słynnego batalionu "Zośka", odciętych i okrążonych na Powązkach w trakcie odwrotu powstańców na Starówkę.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/BOKEH STOCK

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Uznani przez swoich za zabitych i okrążeni przez Niemców, nie mając żadnej szansy ani na walkę, ani na ucieczkę, zdecydowali się ukryć w śmieciarce na dziedzińcu szkoły przy ul. Okopowej. Przeczekali w niej dwa dni i dwie noce, podczas gdy wokół szalały pożary i wojska niemieckie mordujące ludność cywilną.

Kolejnej nocy grupa pod dowództwem porucznika Xięcia przedostaje się cmentarzami na wyludnioną Wolę i tak zaczyna się dwunastodniowa odyseja z Woli przez Laski do Kampinosu, gdzie stacjonowała Wileńska Brygada Kawalerii AK, a później na Żoliborz i stamtąd kanałami na Starówkę, do macierzystego batalionu "Zośka". Ich szaleńczy wyczyn szybko stał się słynny w powstańczej Warszawie. Niestety, cała odyseja zakończyła się dla jej uczestników tragicznie, w ciągu następnych tygodni bowiem sześcioro z nich poległo w walkach na Starówce, Czerniakowie i w Śródmieściu...

"Odyseja Xięcia" została opisana przez Aleksandra Kamińskiego w "Zośce i Parasolu" oraz przez jednego z ludzi Xięcia – plutonowego Leszczyca. Na podstawie tych właśnie materiałów powstał scenariusz słuchowiska.

W słuchowisku wykorzystano nagranie terenowe Jacka Jackowskiego z ISPAN oraz fragment kompozycji Wojciecha Kilara "Upstairs-Downstairs".

***

Dariusz Błaszczyk, Iwona Rusek "Odyseja Xięcia" (na podstawie książki Zośka i Parasol Aleksandra Kamińskiego oraz Pamiętników Żołnierzy Batalionu AK "Zośka"), prod. 2014

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja: Andrzej Brzoska

Muzyka: Andrzej Izdebski

Obsada: Anna Cieślak (Irena), Łukasz Garlicki (Xiążę), Michał Mikołajczak (Słoń), Piotr Piksa (Kieros), Józef Pawłowski (Leszczyc), Krzysztof Szczepaniak (Sęp), Magdalena Czerwińska (Grażyna), Natalia Jakubowska (Stefa), Natalia Rybicka (Łączniczka Anna), Rafał Zawierucha (Maryśka), Paweł Ciołkosz (Garbaty), Paweł Czajor (Andrzej Morro), Paweł Hajnos (Kołczan), Andrzej Mastalerz (Major Okoń), Redbad Klijnstra (Giewont), Wojtek Solarz (Piotr Pomian), Artur Janusiak (Ubek), Mateusz Weber (Kuba), Grażnieff Moes (Pani Sowa), Paweł Szczesny (Dr Brom), Jarosław Gruda (Kapitan Fróg-Szczerbiec), Angelika Kurowska (Sanitariuszka), Kamil Kula (Sosna), Katarzyna Maria Zielińska (Wanda), Paweł Iwanicki (Kapitan Jan), Anna Grycewicz (Maryna), Jan Kulczycki (Gospodarz), Krzysztof Banaszyk (Lektor Radiowy), Judyta Turan (Kobieta z Woli), Barbara Zielińska (Stara Chłopka), Maja Konkel (Dziewczynka), Miłosz Konkel (Młody Harcerz), Jan Cyraniak (Chojrak), Franek Matera (Cielak), Wilniuk z Kampinosu (Maciej Wyczański), Przemysław Wyszyński (Blondyn), Otar Saralidze (Czarny Jaś), Paweł Matyja (Niemiec), Krzysztof Grzybacz (Niemiec), Donald Borkowski (Niemiec), Dariusz Gradowski (Węgier), Tamas Pellerdi (Węgier), a także Bogdan Zdaniak (Alfabet Morse’a) oraz Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Tytuł audycji: Słuchowisko na lato

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 21.00

Czytaj także

Jerzy Krzysztoń. Od "Wspomnień indyjskich" po "Obłęd"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 05:40
‒ Nie wiem, czy zostałbym pisarzem, gdyby nie moja biografia, gdyby nie to wszystko, co przeżyłem, co musiałem przeżyć ‒ mówił w archiwalnej radiowej audycji Jerzy Krzysztoń. 93 lata temu, 23 marca 1931 roku, urodził się ten ceniony prozaik, dramatopisarz, autor licznych słuchowisk i wieloletni współpracownik Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń