REKLAMA

"Wyszedł z domu". Danuta Stenka w premierowym słuchowisku w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:54
W niedzielę 26 lipca na antenie Programu 2 Polskiego Radia premierę miało słuchowisko według dramatu Tadeusza Różewicza, przygotowane przez Teatr Polskiego Radia. Na zamówienie radiowej Dwójki tekst z 1964 roku zrealizował Szymon Kuśmider. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audio spektaklu.
Danuta Stenka i Piotr Adamczyk
Danuta Stenka i Piotr AdamczykFoto: PR2/Cezary Piwowarski

Wyszedł z domu 1200.JPG
Tak powstawało słuchowisko "Wyszedł z domu"

W tym napisanym w 1964 roku dramacie poznajemy rodzinę, w której żona (Danuta Stenka) i dwoje dorastających dzieci (Karolina Honchera i Rafał Zawierucha) z niepokojem oczekują na powrót męża i ojca (Piotr Adamczyk), który pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił.

Po jakimś czasie Henryk zostaje odnaleziony, choć zupełnie odmieniony i… szczęśliwy. Jego apodyktyczna żona próbuje na powrót wtłoczyć w stereotypowe zachowania i role, by znów stał się "nijaki, niepodobny do niczego, jak wszyscy".  

Ten dramat to studium rozpadu rodziny. Różewicz w jednym z wywiadów tak mówił o swoim tekście: "W Wyszedł z domu ja jakbym wyprzedził o wiele lat dyskusje o załamaniu się rodziny jako pewnego mitu, pewnej struktury, komórki społecznej, pewnej konwencji obyczajowej. Przecież uważny czytelnik Wyszedł z domu mógł się tam doczytać, że ojciec nie ma w ogóle co przekazać swoim dzieciom. To nie dla efektu ojciec im błogosławi, wymiotuje i chce coś im przekazać".

Kuśmider Szymon 1200.JPG
Szymon Kuśmider: "Wyszedł z domu" to gorzka komedia

- Po ponad pięćdziesięciu latach od powstania, sztuka ta jest silnie współczesna i aktualna - mówi reżyser Szymon Kuśmider. - Z jednej strony tradycyjna rodzina, która ze strony starszych, czyli ojca i matki, jest jakimś strażnikiem wartości lat ubiegłych. A z drugiej te dzieci są absolutnie współczesne i kontrują to wszystko, pokazując czym świat jest dla nich.

Tadeusz Różewicz "Wyszedł z domu"

Adaptacja i reżyseria: Szymon Kuśmider

Realizacja: Paweł Szaliński

Muzykę skomponował krakowski zespół deFlik w składzie: Borja Marin Rosas (wokal), Wojciech Kłodziński (gitara), Michał Szewczyk (gitara basowa), Konrad Gwiżdż (perkusja).

Obsada: Danuta Stenka (Ewa), Piotr Adamczyk (Henryk), Andrzej Seweryn (Stary), Paweł Krucz (Młody), Karolina Honchera (Gizela), Rafał Zawierucha (Beniamin), Szymon Kuśmider.

Rozmowa z reżyserem i aktorami:

***

Tytuł audycji: Słuchowisko na lato 

Data emisji: 26.07.2020

Godzina emisji: 19.00