Polskie Radio
Section05
pr poleca

W hołdzie Polakom ratującym Żydów. Reportaż "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" [POSŁUCHAJ]

Rodzina Szylarów z Markowej na Podkarpaciu w czasie II wojny światowej uratowała przed zagładą niemiecką siedmioro Żydów. Małżeństwo Antoni i Dorota Szylarowie wraz z piątką dzieci: Zofią, Heleną, Janiną, Frankiem i Eugeniuszem przyjęło pod swój dach rodzinę Weltzów. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak Żydzi II wojna światowa Ulmowie pr poleca

Dzień wagarowicza, czyli zabawa zamiast szkoły. Reportaż "Od buntu do akceptacji" [POSŁUCHAJ]

Pierwszy dzień wiosny, zwłaszcza, jeśli na zewnątrz świeci słońce, a wokół pachną kwiaty, nie nastraja do siedzenia w szkolnej ławce. Zdecydowanie atrakcyjniejsze wydaje się wyjście na świeże powietrze. Dlatego 21 marca został nazwany dniem wagarowicza. Zachęcamy do wysłuchania reportażu autorstwa Joanny Bogusławskiej pt. "Od buntu do akceptacji". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska pr poleca

Jak pomoc potrzebującym stała się sensem życia? [POSŁUCHAJ]

Historia rodzinnego pogotowia opiekuńczego dla dzieci, które prowadzi w swoim domu pewne małżeństwo. – Duże zmiany w naszym życiu zaszły od tego momentu, kiedy zmieniły się wartości, nie finanse – mówi pan Zbyszek. – Zaczęły się liczyć relacje, dzieci, żona, a nie używki. Dzisiaj, zarabiając dziesięć razy mniej niż za granicą, mam więcej życia i nie przepuszczam go przez palce, tak jak wtedy – podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż pr poleca pomoc przemoc bezdomność

"Ukrainian pride". Reportaż o ratowaniu egzotycznych zwierząt z Ukrainy [POSŁUCHAJ]

Ludzie uciekający przed wojną często zabierali ze sobą swoje domowe zwierzęta. Dużo większy problem stanowiły jednak zwierzęta egzotyczne. Do pociągu nie można zabrać przecież lwa czy tygrysa. Zwierzętami w państwowych ogrodach zoologicznych zajęli się ich pracownicy, którzy zdecydowali się zostać. Wojna jednak pokazała inny problem. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż pr poleca Ukraina zwierzęta

Scena teatralna Trójki: Proust odnaleziony

18 listopada 2022 roku minęła 100. rocznica śmierci Marcela Prousta. Teatr PR zamówił z tej okazji słuchowisko u Piotra Skotnickiego. Premiera odbyła się w Programie 1 Polskiego Radia, w roli tytułowej wystąpił Piotr Adamczyk. Aktor 21 marca stanie się równolatkiem bohatera słuchowiska. Rolę Celeste Albaret – pomocy domowej Marcela – zagrała Katarzyna Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka pr poleca

"Pani Generałowa", czyli rzecz o Jadwidze Zamoyskiej. Premierowe słuchowisko [POSŁUCHAJ]

"Pani Generałowa" to słuchowisko biograficzne o postaci niezwykłej, charyzmatycznej, natchnionej i wizjonerskiej. W 1852 r. Jadwiga wyszła za mąż za późniejszego generała Władysława Zamoyskiego. Ich związek małżeński był, na owe czasy, związkiem partnerskim. Rozumiała i podzielała obowiązki i służbę męża dla kraju.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia pr poleca Dobrosława Bałazy

"Język porozumienia". Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet. Nie potrafi stać z boku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Magda Skawińska Wrocław reportaż w Jedynce pr poleca

Portret uzdolnionej artystki - Estery Wityńskiej. Reportaż "Esemerem" [POSŁUCHAJ]

Estera Wityńska naukę muzyki rozpoczęła w wieku lat trzech od lekcji gry na fortepianie, jednak ogromna fascynacja brzmieniem wiolonczeli doprowadziła do podjęcia nauki na dwóch instrumentach. Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. W reportażu przypominamy dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż MUZYKA muzyka klasyczna Ewa Szkurłat pr poleca reportaż w Jedynce

"Czy to się śni?" Reportaż o wojnie we śnie i na jawie [POSŁUCHAJ]

– Byłam już w Polsce. Przyjechałam do znajomych na tydzień. 24 lutego Ukraina została zaatakowana i wszyscy przeżyli szok. Dzień przed tym miałam sen. Widziałam dużą babę o okropnym spojrzeniu i strasznych oczach. Była ubrana w szarą koszulę, a od pasa miała taką czerwoną szmatę, w kolorze krwi. Następnego ranka Rosja zbombardowała Charków. Ludzie byli nieprzygotowani. Niektórzy myśleli, że to jakieś fajerwerki – mówi Ukrainka, jedna z rozmówczyń Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca Jakub Tarka uchodźcy wojna na Ukrainie Trójka Ukraina