Polskie Radio
Section05

pr poleca

"Powódź. Fala pomocy" – reportaż Antoniego Rokickiego

– Pomaganie daje sens życiu. To radość, że komuś daje się nadzieję – tak mówią ci, którzy wciąż pomagają powodzianom ze Stronia Śląskiego i okolic. Reportaż Antoniego Rokickiego to opowieść o tym, jak wielka fala pomocy ze strony zwykłych ludzi ruszyła po powodzi. I wciąż jest potrzebna, zwłaszcza, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a nie każdy będzie mógł spędzić je we własnym domu.  
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Antoni Rokicki powódź pomoc

"Sowa, córka piekarza". Słuchowisko Marka Hłaski w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego

"Sowa, córka piekarza" to opowieść o sile narracji, o tym, że jeśli nie można czegoś przeżyć, doświadczyć naprawdę, to być może trzeba to wytworzyć – zainscenizować. Może uciekający przed nudą umysł i przepełnione lękiem serce nie rozpoznają różnicy? To także opowieść o nieumiejętności kochania. Bo wszyscy bohaterowie tej historii nie potrafią kochać.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Marek Hłasko Jarosław Tumidajski Andrzej Brzoska Beata Janowska Jędrzej Hycnar Katarzyna Dąbrowska Mariusz Jakus Grzegorz Kwiecień Przemysław Bluszcz Hanna Wojtóściszyn Leon Charewicz

"Widelec z trzema zębami" - reportaż Magdy Skawińskiej

Czy widelczyk deserowy może być przyczynkiem do opowiedzenia ciekawej historii? Często się zdarza, że mamy w swoich zasobach przedmiot codziennego użytku, z którym wiążą się zadziwiające zdarzenia. Tak jest w przypadku Ewy Marciniak, która dostała od swojej mamy widelczyk. Widelczyk nie ma kompletu. Nie jest też szczególnie ozdobny. Ma trzy zęby, jest krótki. co wyraźnie wskazuje, że był przeznaczony do spożywania deserów.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Magda Skawińska

"Nasz drugi dom" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

Małe, lokalne biblioteki. Ich rolą jest nie tylko wypożyczanie książek, ale także budowanie społeczności lokalnych i relacji w tych społecznościach. Nierzadko to one są jedynymi miejscami w gminach, w których organizowane są spotkania, koncerty i wyświetlane są filmy. Dla niektórych są drugim domem. Tak jak biblioteka w Lądku -Zdroju. Zalana podczas powodzi teraz liczy na wsparcie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Studio Reportażu Polskiego Radia Hanna Dołęgowska biblioteka powódź pomoc

"Nigdy go nie zapomnę" – reportaż Joanny Bogusławskiej

To opowieść o miłości i pogodzeniu się ze stratą. Barbara przeżyła ze swoim mężem 40 lat. Od 11 lat jest wdową. Byli bardzo dobrym małżeństwem. Ich życie było pełne czułości i troski. Na śmierć bliskiej osoby nie można się przygotować. Trudno uwierzyć, że ukochana osoba zniknęła na zawsze. Cały czas czeka się na jej powrót.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Joanna Bogusławska strata pasje

"Najtrudniejsza lekcja" – reportaż Antoniego Rokickiego

Antoni Rokicki wraca do Lądka-Zdroju i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka, która została zalana podczas tegorocznej powodzi. Zniszczona przez wodę placówka przez kilka tygodni była zamknięta, a zajęcia przeniesiono do sąsiedniego liceum. W szkole wciąż trwa sprzątanie, czasami brakuje prądu w gniazdkach, a w wielu pomieszczeniach pracują osuszacze. Na szczęście, słychać już dzwonek na lekcje, a w czasie przerw najmłodsi uczniowie bawią się i żartują po szkolnych korytarzach.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Antoni Rokicki powódź szkoła pomoc

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Łoś. Poranek nad Wissahickon" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - nowelę „Łoś” (znaną też pod tytułem „Poranek nad Wissahickon”) opublikował w 1844 r., pięć lat przed śmiercią. Mimo młodego wieku był już człowiekiem schorowanym i złamanym przez życie, nękanym przez nałogi i niedostatek.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU Edgar Allan Poe