Polskie Radio
Section05
pr poleca

"Rózia". Nowe słuchowisko Rafała Wojasińskiego w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

"Rózia" to najnowsze słuchowisko Rafała Wojasińskiego. Tytułowa bohaterka to tajemnicza kobieta, która prezentuje bardzo oryginalną filozofię życiową. Jest stałą bywalczynią restauracji gminnej spółdzielni gdzieś na odludziu. Do restauracji przybywa nie mniej tajemniczy gość, który wdaje się w swoistą dyskusję z Rózią. Poznajemy też barmankę i mieszkańca okolic. W roli tytułowej Lidia Sadowa. Towarzyszą jej Jacek Braciak, Ewa Konstancja Bułhak oraz Adam Woronowicz. Wszystko w zaskakującej reżyserii Waldemara Modestowicza.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Rafał Wojasiński Lidia Sadowa Jacek Braciak Ewa Konstancja Bułhak Adam Woronowicz Waldemar Modestowicz pr poleca

Prokuratorskie śledztwo ws. radiopasji dzieciaków z podwórka. Nagradzany reportaż sprzed ćwierć wieku

"Zawód na czasie": reportaż z 1999 roku autorstwa Marii Blimel i Wandy Wasilewskiej. Bohaterem jest 11-letni wówczas Tomek Puchalski z Gniezna. Pasjonujący się radiem chłopiec nadawał na żywo program dla matki i sąsiadów. Ponieważ było to nielegalne, sprawą zajął się prokurator... Reportaż dostał nagrodę Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca radio Gniezno Maria Blimel Wanda Wasilewska prokuratura Trójka

Krystyna Bochenek – kobieta renesansu z radiem w sercu [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Radio jest moją największą miłością zawodową i tak już zostanie – mówi w reportażu "Krystyna" jego bohaterka, Krystyna Bochenek. Audycja została wyemitowana w Trójce 10 kwietnia 2024 roku, w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęła była wicemarszałkini Senatu RP.
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Bochenek Anna Dudzińska Anna Sekudewicz Trójka pr poleca katastrofa smoleńska

Jak znaleźć męża w realu, bez pomocy portali randkowych? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Niegdyś funkcjonowały instytucje służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy choćby wścibskie ciotki. Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne, podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów…
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA Podlasie małżeństwo miłość portal społecznościowy internet telewizja reportaż pr poleca

"Odór niezgody". Reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Od kilku miesięcy w Pasłęku trwa gorący spór o biometanownię. Lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy "Torfex", chce wybudować zakład, który odpowie na współczesne wyzwania ekologii. Będzie wytwarzał biometan, a co za tym idzie - dostarczy tani prąd czy biopaliwa, pochodzące z rozkładu odpadów. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki reportaż Pasłęk pr poleca

Życie w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego. Reportaż Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin)

Obóz na Majdanku to trudny spadek, a jego muzeum to kłopotliwe sąsiedztwo. Jak się do niego odnosić? Czy możliwe jest pogodzenie żywej pamięci o strasznej historii tego miejsca z poczuciem sąsiedztwa i przynależności? Takie pytania stawia sobie Anna Augustowska, studentka kierunku sztuki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Katarzyna Michalak Majdanek historia Polski pr poleca II wojna światowa Lublin

Urodziny Nowej Trójki. Jak stare mieszało się z nowym? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio Reportażu i Dokumentu pr poleca Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska Paweł Pawlica

"Pani Chorążyna". Premierowe słuchowisko Piotra Zaremby w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Hanna, córka ziemiańskiej rodziny Bieńkowskich, wyszła przed wojną za chłopskiego syna Janka Chorążego. Chciała uczyć chłopów kultury rolnej, a wiejskie kobiety także życiowej niezależności. W sobotni wieczór zaprosiliśmy do Programu 1 Polskiego Radia na premierowe słuchowisko Piotra Zaremby pt. "Pani Chorążyna". 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Maciej Kubera Jerzy Machowski Ignacy Zalewski Lidia Sadowa Paulina Gałązka Sławomir Orzechowski Andrzej Mastalerz Ewa Kania Mateusz Weber Jędrzej Hycnar Edyta Januszewska Filip Orliński pr poleca

"Paweł Szymański @ 70!". Świętujemy 70. urodziny kompozytora [ZOBACZ WIDEO]

Paweł Szymański 28 marca skończył 70 lat. Tego dnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się nadzwyczajny koncert pt. "Paweł Szymański @ 70!", za pomocą którego muzycy i przyjaciele chcieli uhonorować jednego z najwybitniejszych kompozytorów po Lutosławskim. Prezentujemy zapis wideo tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Szymański kompozytor koncert Joanna Grotkowska Royal String Quartet pr poleca

Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]

– To nie jest opowieść o ekologii i szansach, jakie niesie ze sobą nowa technologia. To opowieść o strachu i niepewności, zwłaszcza że budząca kontrowersje inwestycja ma znaleźć się obok zakładu produkującego mleko w proszku. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki niczego nie rozstrzygają, a wiele starają się tłumaczyć – mówiła w Trójce Anna Dudzińska, zapowiadając reportaż "Rebel w Pasłęku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo warmińsko-mazurskie pr poleca reportaż