Włodka Pawlika improwizacje do fotografii. Przyjdź na koncert!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 16:59
Program 2 Polskiego Radia i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zapraszają 20 grudnia na koncert projektu Monaster w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.
Fragment jednego ze zdjęć Mariusza Wideryńskiego z cyklu Monaster
Fragment jednego ze zdjęć Mariusza Wideryńskiego z cyklu "Monaster"Foto: mat. prasowe

"Monaster" to fotograficzna opowieść Mariusza Wideryńskiego o prawosławnym monastycyzmie w Polsce, starocerkiewny śpiew zespołu ukraińskich wokalistów pod kierunkiem Uliany Horbaczewskiej oraz, budowane na tych archaicznych pieśniach, improwizacje fortepianowe Włodka Pawlika.

"Do wyboru utworów muzycznych składających się na koncert »Monaster« zainspirowały mnie fotografie Mariusza Wideryńskiego. Jest to swoista fotograficzna przypowieść. Zależało mi na tym, aby opowieść układała się w unisono z obrazami przemawiającymi do nas poprzez śpiew, słowa, dźwięki. W muzyce tej staramy się połączyć to, co artystyczne z tym, co sakralne. Albowiem czysta forma jest pozbawiona głębi, nawet gdy jest doskonała... A chodzi przecież o muzykę cerkiewną. Muzykę będącą odpowiedzią na to widzialne i niewidzialne, co jawi się poprzez obrazy świątyń, dzwonów, ludzi, wody, ziemi i tęczy. Śpiewy ułożyły się w tryptyk:

  • Część pierwsza – świt, początek, przebudzenie Ducha
  • Część druga – modlitwa, spowiedź, wdzięczność, łączność z Bogiem
  • Część trzecia – zmartwychwstanie, nadzieja, radość

Do głosów Ulany Horbaczewskiej i Ostapa Sływynskiego tworzących melodyczny i treściowy rdzeń projektu naturalnie dołącza śpiew i wiolonczela Wołodymyra Bedzwina, która brzmi jak czwarty głos, dodając niepowtarzalnej barwy.
Ogromną przestrzeń, objętość, nowe brzmienie tworzy muzyka Włodka Pawlika. Precyzyjnie, doskonale czując muzykę, materie i fakturę prowadzi swoją refleksję dźwiękową Ryszard Latecki. Wszystko razem składa się na dialog... Modlitewny dialog o Rzeczach Ważnych".
Ulana Horbaczewska
***
Cykl fotografii będący źródłem inspiracji do tworzenia wydarzenia Monaster powstał w prawosławnych monasterach w Supraślu, w Zwierkach i na Świętej Górze Grabarce oraz w Skicie w Odrynkach.

Na scenie wystąpią:

Uliana Horbaczewska (Ukraina) - śpiew
Włodek Pawlik - fortepian
Mariusz Wideryński - fotografia
Wołodymyr Bedzwin (Ukraina) - śpiew, wiolonczela
Ostap Slywynski (Ukraina) - śpiew
Ryszard Latecki - instrumenty perkusyjne, trąbka

Koncert odbędzie się w sobotę, 20 grudnia o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa, ul Modzelewskiego 59.
Wstęp wolny, w miarę wolnych miejsc (sugerowany jest 30-złotowy datek na rzecz ofiar wojny na Ukrainie).
mc/mm